Architektura
ARCHITEKTURA
Stadion Ruchu

Nowy stadion Ruchu Chorzów najwcześniej w 2015 roku

 • Komentarze

Stadion Ruchu Chorzów

Stadion Ruchu Chorzów w ma być przebudowany. Docelowo znajdą się tu trybuny na 18-19 tys. miejsc

Fot: Gino Paoli/Wikimedia

Budowa nowego stadion Ruchu Chorzów rozpocznie się najwcześniej na przełomie 2014 i 2015 roku – donosi Dziennika Zachodni. W czwartek prezydent miasta spotkał się w tej sprawie z kibicami.

Podczas spotkania przedstawiono kibicom trzy koncepcje stadionu Ruchu. Zakładają one powstanie w Chorzowie obiektu na 18-19 tysięcy miejsc, a różnią się wielkością strefy komercyjnej, która w przyszłości ma zarabiać na jego utrzymanie. Jednak jak podkreślają kibice, tylko jedna z nich zakłada budowę stadionu na działkach miejskich. Pozostałe dwie wymagają zakupu gruntu, co może jeszcze bardziej oddalić termin rozpoczęcia prac przy budowie.

Analitycy wybiorą wariant stadionu Ruchu

- Za trzy miesiące wynajęta przez miasto firma consultingowa PricewaterhouseCoopers ma przestawić nam, który z tych wariantów jest najbardziej korzystny zarówno jeśli chodzi o koszty budowy jak i późniejsze utrzymanie stadionu. Przygotuje także montaż finansowy tej inwestycji - powiedział w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim prezydent Andrzej Kotala.

Kiedy może ruszyć budowa nowego stadionu Ruchu?
- Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli i nie będzie odwołań od przetargów ogłaszanych przez miasto to jest szansa, że prace budowlane na Cichej mogą rozpocząć się na przełomie 2014 i 2015 roku – deklaruje Kotala.

Z tego terminu nie są zadowoleni kibice. W rozmowie z Dziennikiem Zachodnim Konrad Przyczyna, szef kibiców Ruchu mówi: Uważamy, że prezydent nie dotrzymał obietnic składanych w tej sprawie w trakcie kampanii wyborczej.

przeczytaj rowniez
 • Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu
  Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu

  Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002

  Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej

 • PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno
  PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno

  Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej

Autor: Dziennik Zachodni
Zdjęcia: Gino Paoli/Wikimedia
Data publikacji: 29.11.2012 10:30
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.