archirama.pl

Nowy terminal lotniska w Tajwanie

Architektura współczesna w Azji: projekt nowego terminalu największego lotniska Tajwanu wybrany

Konkurs architektoniczny w azjatyckim stylu. Strona z informacjami o nowym terminalu tajwańskiego lotniska

Strona z informacjami o nowym terminalu - www.t3.com.tw

Fot: http://www.t3.com.tw


Port lotniczy Tajpej-Taiwan Taoyuan to najważniejsze lotnisko Tajwanu. Każdego roku obsługuje przeszło 30 milionów pasażerów, a jego dwa terminale już od lat są nadmiernie obciążone. W planach jest rozbudowa działających obecnie obiektów, ale przede wszystkim budowa nowego terminalu. W październiku 2015 ogłoszono wyniki przetargu na projekt nowej bryły.

Współczesna architektura międzynarodowa

Nazwy biur zakwalifikowanych do finału nie są niespodzianką. Projekty przygotowane zostały przez międzynarodowe, zachodnie biura z doświadczeniem w podobnych inwestycjach. Zwycięzcami okazali się projektanci Rogers Stirk Harbour + Partners. Zaprojektowany przez nich terminal będzie miał 640 000 m kw. Cały projekt obejmuje budowę dwóch hal i łącznika spinającego nową bryłę z terminalem 2. Według planów inwestora, rozbudowa ma się zakończyć w 2020 roku. Za pięć lat przez budynek przechodzić ma nawet 45 mln pasażerów rocznie, a całkowita liczba pasażerów korzystających z lotniska może sięgać 86 mln pasażerów rocznie.

Architektura wnętrza ma być prosta i funkcjonalna, a indywidualny wyraz ma jej nadać oświetlenie. Tysiące zwisających z sufitu lamp mają wyznaczać przestrzenie o różnej wysokości. Taki sposób podziału hali ma ważną zaletę – terminal będzie mógł się zmieniać. Podniesienie lub opuszczenie lamp w innym układzie zmieni całkowicie wnętrze. Faliste linie są według projektantów inspirowane pejzażem okolicy.
Biuro Rogers Stirk Harbour + Partners projektuje obecnie nowy terminal Lyon-Saint Exupéry Airport we Francji.

Drugą nagrodę otrzymało biuro UNStudio/ Ben van Berkel. Projektanci starali się odejść od powszechnie przyjętych rozwiązań, a ich celem było przygotowanie środowiska sprzyjającego podróżnym. Stąd skrócenie dystansów pokonywanych pieszo, logiczne rozplanowanie funkcji i klarowny układ komunikacyjny.

Trzecią nagrodę otrzymało biuro Foster + Partners Limited.

Autor: KZ
Zdjęcia: http://www.t3.com.tw
Data publikacji: 3.11.2015 15:13

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!