Architektura
ARCHITEKTURA

Nowy wieżowiec na miejscu Teatru Żydowskiego

  • Komentarze

Nowy wieżowiec przy placu Grzybowskim w Warszawie. Jedna z koncepcji

W stolicy z roku na rok przybywa nowych drapaczy chmur

Fot: GHELAMCO
  • Nowy wieżowiec przy placu Grzybowskim w Warszawie. Jedna z koncepcji
  • Plac Grzybowski w Warszawie, nowy biurowiec
  • Falująca bryła - współczesna architektura w centrum Warszawy

Fantazyjna bryła, wielki taras na duchu – tak wyglądają wizualizacje nowego wieżowca w Warszawie opublikowane niedawno przez firmę Ghelamco

Efektowna bryła

Tak naprawdę nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądał nowy wieżowiec, ani kiedy powstanie. Wciąż jeszcze brak miejscowego planu zagospodarowania, a bez niego trudno mówić o konkretnym projekcie. Zmiany w panoramie centrum mogą się jednak okazać wcale nie tak bardzo odległe, jak wydawało się jeszcze niedawno. Opublikowane przez dewelopera wyniki kontroli technicznej i apel o zaprzestanie działalności do czasu usunięcia licznych usterek wzbudziło w marcu 2016 obawy o przyszłość obiektu. Przedstawiciel firmy zdementował pogłoski o szybszym rozpoczęciu prac i wyburzeniu modernistycznego budynku. Powodem wyburzenia mogłaby być obawa o objęciu modernistycznego gmachu ochroną konserwatorską. To zaś groziłoby sparaliżowaniem nowej inwestycji.

Architektura centrum Warszawy

Firma Ghelamco kupiła działkę przy placu Grzybowskim w Warszawie jesienią 2015 roku, obecnie ma już zgodę na wyburzenie budynku Teatru Żydowskiego. Jeden z dwóch europejskich teatrów wystawiających regularnie spektakle w języku jidisz nie zniknie ani nie wyprowadzi się z centrum, a ciągłość przedstawień ma zostać zachowana. Po wybudowaniu wieżowca w budynku powstać ma nowa siedziba instytucji. Działka przy placu grzybowskim będzie więc zajęta przez wielofunkcyjny obiekt. Wyższa część sąsiadująca z wieżowcem Cosmopolitan mogłaby mieć według wstępnych szacunków nawet 100 metrów wysokości. Znalazłyby się w niej przede wszystkim biura. Z koli skrzydło zwrócone w stronę ulicy Grzybowskiej miałoby cztery piętra i mieściło siedzibę teatru z kameralną widownią na 350 miejsc. Poza tym w budynku mają się mieścić pomieszczenia administracyjne, garderoby i magazyny. Nowe wizualizacje przedstawiają bryłę z charakterystycznym prześwitem, dzięki któremu otworzy się widok na położoną za teatrem synagogę Nożyków.
To nie pierwsze propozycje dewelopera, wcześniej prezentował kompleks z budynkiem ośmiopiętrowym.

Na tak wczesnym etapie trudno jeszcze mówić o architekturze wieżowca. Inną sprawą jest skala obiektu. Zabudowa placu Grzybowskiego jest stosunkowo niska, a nowy wieżowiec zmieni przestrzeń tej części miasta niezależnie od tego, czy będzie miał 80 czy 100 metrów.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.