archirama.pl

Nowy wieżowiec na miejscu Teatru Żydowskiego

Fantazyjna bryła, wielki taras na duchu – tak wyglądają wizualizacje nowego wieżowca w Warszawie opublikowane niedawno przez firmę Ghelamco

Nowy wieżowiec przy placu Grzybowskim w Warszawie. Jedna z koncepcji

W stolicy z roku na rok przybywa nowych drapaczy chmur

Fot: GHELAMCO

Efektowna bryła

Tak naprawdę nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądał nowy wieżowiec, ani kiedy powstanie. Wciąż jeszcze brak miejscowego planu zagospodarowania, a bez niego trudno mówić o konkretnym projekcie. Zmiany w panoramie centrum mogą się jednak okazać wcale nie tak bardzo odległe, jak wydawało się jeszcze niedawno. Opublikowane przez dewelopera wyniki kontroli technicznej i apel o zaprzestanie działalności do czasu usunięcia licznych usterek wzbudziło w marcu 2016 obawy o przyszłość obiektu. Przedstawiciel firmy zdementował pogłoski o szybszym rozpoczęciu prac i wyburzeniu modernistycznego budynku. Powodem wyburzenia mogłaby być obawa o objęciu modernistycznego gmachu ochroną konserwatorską. To zaś groziłoby sparaliżowaniem nowej inwestycji.

Architektura centrum Warszawy

Firma Ghelamco kupiła działkę przy placu Grzybowskim w Warszawie jesienią 2015 roku, obecnie ma już zgodę na wyburzenie budynku Teatru Żydowskiego. Jeden z dwóch europejskich teatrów wystawiających regularnie spektakle w języku jidisz nie zniknie ani nie wyprowadzi się z centrum, a ciągłość przedstawień ma zostać zachowana. Po wybudowaniu wieżowca w budynku powstać ma nowa siedziba instytucji. Działka przy placu grzybowskim będzie więc zajęta przez wielofunkcyjny obiekt. Wyższa część sąsiadująca z wieżowcem Cosmopolitan mogłaby mieć według wstępnych szacunków nawet 100 metrów wysokości. Znalazłyby się w niej przede wszystkim biura. Z koli skrzydło zwrócone w stronę ulicy Grzybowskiej miałoby cztery piętra i mieściło siedzibę teatru z kameralną widownią na 350 miejsc. Poza tym w budynku mają się mieścić pomieszczenia administracyjne, garderoby i magazyny. Nowe wizualizacje przedstawiają bryłę z charakterystycznym prześwitem, dzięki któremu otworzy się widok na położoną za teatrem synagogę Nożyków.
To nie pierwsze propozycje dewelopera, wcześniej prezentował kompleks z budynkiem ośmiopiętrowym.

Na tak wczesnym etapie trudno jeszcze mówić o architekturze wieżowca. Inną sprawą jest skala obiektu. Zabudowa placu Grzybowskiego jest stosunkowo niska, a nowy wieżowiec zmieni przestrzeń tej części miasta niezależnie od tego, czy będzie miał 80 czy 100 metrów.

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: GHELAMCO, Ghelamco Poland
Data publikacji: 23.03.2016 14:58

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!