Dubaj to światowa stolica wieżowców; powstają tu najśmielsze projekty architektoniczne, a architekci pracujący za petrodolary nie muszą się martwić tak przyziemnymi sprawami, jak ograniczony budżet, popyt na powierzchnię biurową czy kontekst otoczenia. Czy obok najwyższego wieżowca na świecie, sztucznej wyspy w kształcie palmy i prac stararchitektów powstanie nowy wieżowiec – siedziba szkoły architektury?
Konkurs na projekt takiego drapacza chmur został niedawno rozstrzygnięty. Archirama prezentowała już jeden z nagrodzonych projektów. Projekt pędzącego od sukcesu do sukcesu duetu gdyńskich studentów, Kacpra Radziszewskiego i Jakuba Grabowskiego, to coś więcej, niż tylko kolejna efektowna bryła. Koncepcja odwołuje się zarazem do tradycyjnej architektury arabskiej i współczesnych rozwiązań w duchu zrównoważonego rozwoju – więcej o projekcie >>
Współczesna architektura Dubaju: nowe pomysły
Tym razem czas na przegląd nagrodzonych prac. Pierwsze miejsce zajęła praca, która mogłaby stać się kolejną ikoną architektury Dubaju. Fantazyjna bryła zaprojektowana została przez zespół z USA - Evana Shieh i Alego Chen.
Miejsce drugie zajęli Rumuni: Niculae Grama, Valentin Ionascu, Mihai Chisarau i Marius Pandele. Ich projekt przewiduje wzniesienie pięciu połączonych, bardzo smukłych wież. Bryła jest właściwie monumentalną rzeźbą – gigantycznym peryskopem.
Trzecią nagrodę otrzymali Kacper Radziszewski i Jakub Grabowski, za swój projekt rewitalizacji porzuconego wieżowca.
Kolene prace wyróżnione przez jurorów konkursu architektonicznego na projekt wieżowca – szkoły prezentujemy w galerii.
