archirama.pl

Nowy wieżowiec w Warszawie

Do skromnego grona wieżowców Warszawy w ciągu kilku lat mógłby dołączyć kolejny. Griffin Group pokazał wizualizacje wieżowca Nowa Emilia. Inwestor nie chciał zdradzić kto stoi za architekturą budynku. Wiadomo jedynie, że jest to zespół polsko-hiszpańskich architektów. Zobacz wizualizacje bryły projektu

nowa_emilia/Muzeum_1.jpg

Wieżowiec miałby wysokość 160 metrów i 41 tys. mkw powierzchni biurowo-handlowo-wystawienniczej. Architektura jego skręconej bryły to dzieło architektów z tajemniczego polsko-hiszpańskiego zespołu. Nazwa wieżowca Warszawy - Nowa Emilia - to nawiązanie do nazwy pawilonu handlowego Meble Emilia, którego miejsce miałby zająć. Jeszcze do niedawna w oddanym do użytku w 1970 roku obiekcie przy ul. Emilii Plater 51 w Warszawie sprzedawano meble. Obecnie mieści się tam tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej. 

Wieżowiec mógłby zostać wybudowany w 3,5 roku. Na przeszkodzie stoi jednak stołeczny ratusz. Okazało się, że budynek, dzień przed podpisaniem przez Griffin z Ministerstwem Skarbu Państwa umowy o przejęciu spółki Meble Emilia (właściciela obiektu) został wpisany do ewidencji zabytków. Griffin chciałby wyburzyć stary pawilon i na jego miejsce postawić wspomniany wcześniej wieżowiec. Zaproponował miastu wynajem na preferencyjnych warunkach (40 pln za 1 mkw) 6 tys. mkw powierzchni wystawienniczej, którą miałoby zająć bezdomne Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Chcielibyście aby na miejscu pawilonu Mebli Emilia pojawił się taki wieżowiec?

Autor: Filip Pabjas
Zdjęcia: Materiały prasowe Griffin Group, Jan Smaga, mat. pras. MSN
Data publikacji: 27.12.2012 15:26

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!