archirama.pl

Nowy WTC: Freedom Tower najwyższym budynkiem w Nowym Jorku

Nowy WTC powstający w miejscu dawnych wież WTC, budynek Freedom Tower, jest obecnie najwyższym wieżowcem Nowego Jorku. Za dwa lata Freedom Tower będzie najwyższym drapaczem chmur w USA. Zobacz nowy WTC zbudowany po zamachach 11 września.

Nowy kompleks World Trade Center tchnie życie w zaniedbaną przestrzeń Dolnego Manhattanu!

Strefa Ground Zero podnosi się po tragedii z 11 września 2001 roku

Fot: www.wtc.com

Freedom Tower pod względem wysokości prześcignął dotychczasowego rekordzistę Nowego Jorku Empire State Building (381 m. do dachu). Pracujący przy budowie Freedom Tower robotnicy osiągnęli wysokość 387 metrów. Na tej wysokości, w konstrukcję budynku, wmontowali stalową kolumnę. Osiągnięcie rekordowej wysokości przez nowy wieżowiec ogłosił burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomber.

>>Warszawa zyska nowy drapacz chmur – wieżowiec Office Tower Warsaw

Choć sprawa budzi kontrowersje. Bo Empire State Building wraz z iglicą liczy 443,2 metra. Na razie jest niekwestionowanym liderem wysokości „do dachu”. Ale za dwa lata, gdy zakończy się budowa Freedom Tower, wieżowiec postawiony na miejscu dawnych wież WTC będzie niekwestionowanym liderem wysokości w Nowym Jorku. Drapacz chmur ma liczyć 541 metrów wysokości całkowitej i 417 metrów do dachu.

NOWY WTC NAJWYŻSZY BUDYNEK NOWEGO JORKU

Freedom Tower to jeden z czterech wieżowców w Nowym Jorku, będący częścią nowego kompleksu aktualnie będącego w budowie, który powstanie w miejscu zniszczonych podczas zamachu z 2001 roku biurowców WTC. Wieżowiec jest dziełem architektów Daniela Libeskinda, Davida Childsa oraz firmy architektonicznej Skidmore, Owings and Merrill. 1 World Trade Center popularnie nazywany Freedom Tower będzie szkalną wieżą o charakterystycznych ściętych kantach. Jego wysokość – 541 metrów – nie jest przypadkowa.

Po przeliczaniu na stopy uzyskujemy wynik 1776 stóp, który w sposób symboliczny oddaje datę podpisania Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Budynek ma zostać oddany do użytku pod koniec 2013 roku. Obok Freedom Tower na miejscu WTC powstaną jeszcze trzy inne wieżowce. 2 World Trade Center, został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Normana Fostera.

Trzeci wieżowiec zaprojektował architekt Richard Rogers. Będzie on miał 358 metrów wysokości. Czwarty został zaprojektowany przez Fumihiko Maki. Będzie najniższym z czterech budynków, o wysokości 294 metrów zaprojektowanym w stylu minimalistycznym. Kompleks nowy WTC ma zostać ukończony do 2015 roku.

>>Odbudowa World Trade Center! Nowy Jork na dobre otrząsa się z zamachów 11 września

Zdjęcia: www.wtc.com, © Foster + Partners, Wikimedia Commons
Data publikacji: 2.09.2012 12:20

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!