Architektura
ARCHITEKTURA
Praca architekta

O czym musi wiedzieć młody architekt zanim zacznie pracę w zawodzie?

  • Komentarze

Rekrutacja na studia architektoniczne

Rekrutacja na studia architektoniczne

Wybraliśmy 10 rzeczy, które powinien widzieć każdy architekt zanim zacznie pracować w zawodzie. Niektóre z nich są banalne, inne wiążą się ze specjalistyczną wiedzą. Czy dodalibyście coś do tej listy?

Stworzyliśmy listę 10 rzeczy, które współczesny, młody architekt rozpoczynający swoją przygodę w zawodzie, powinien wiedzieć lub o czym powinien pamiętać. Niektóre z nich są ważne i nierozerwalne z zawodem architekta inne potraktowaliśmy z przymrużeniem oka. Jednak wszystkie mają wpływ na jakość wykonywanej pracy. Zapomnieliśmy o czymś? Jeżeli tak, dopisujcie inne elementy w komentarzach.

Co musi wiedzieć i o czym musi pamiętać każdy młody architekt rozpoczynając pracę w zawodzie?

1. Wytrzymałość na zginanie i rozciąganie – bez wiedzy co to jest, i jakimi parametrami charakteryzują się dane materiały i rozwiązania nie zaprojektujesz bezpiecznego w użytkowaniu obiektu

2. Building Information Modeling (BIM) – współczesny, młody architekt powinien wiedzieć czym są zapisane tu cyfrowe modele obiektów budowlanych

3. Jak odetkać rapidograf – to wiedza bezcenna dla każdego architekta, który wciąż zanim zaprojektuje na komputerze, narysuje na kartce

4. Jak poruszać się na wózku inwalidzkim – teoria w projektowaniu obiektów dostosowanych dla osób niepełnosprawnych to tak naprawdę nic. Najważniejsza jest praktyka. Wymiary i liczby dają małe wyobrażenie o rzeczywistym zapotrzebowaniu na przestrzeń w jakiej porusza się osoba niepełnosprawna.

5. Back-up i skrót Ctrl+S – dwa elementy, o których powinien myśleć każdy architekt podczas wykonywania projektu na komputerze. Każdy, kto chodź raz ujrzał na ekranie komunikat „błąd krytyczny” nie zapomina o wykonywaniu kopii zapasowej pliku oraz o zapisywaniu postępu pracy, tak często jak to możliwe:)

6. Każdy architekt umie „złapać” kadr, perspektywę używając dwóch dłoni i w ten kadr wpisać pomysł na swoją zabudowę

7. Każdy młody architekt musi wiedzieć skąd pochodzą i jak tworzy się materiały budowlane –najlepiej wszystkie, ale na pewno te, które są użyte w wykonywaniem obecnie projekcie.

8. Pamiętaj – Photoshop może wszystko. Jeżeli po całej nocy renderowania zauważasz błąd na wizualizacji, nie wykonuj jej od początku – popraw ją w Photoshopie lub innym programie graficznym, oszczędzisz czas zarówno swój, jak i inwestora.

9. Każdy młody architekt musi znać zasady ergonomii – bez tego nie uda zaprojektować się funkcjonalnego i dopasowanego do konkretnych potrzeb wnętrza.

10. Konstrukcje – wszelkiego rodzaju: drewniane, betonowe czy stalowe. Mimo, że w zaawansowane projektu nadzoruje konstruktor, każdy architekt musi wiedzieć, jak rozkłada się siła i naprężenia w budynku – musi znać wytrzymałości elementów konstrukcyjnych i zasady ich stosowania (rozpiętości czy wysokości)

przeczytaj rowniez
Data publikacji: 13.02.2017 13:23
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.