archirama.pl

O czym musi wiedzieć młody architekt zanim zacznie pracę w zawodzie?

Wybraliśmy 10 rzeczy, które powinien widzieć każdy architekt zanim zacznie pracować w zawodzie. Niektóre z nich są banalne, inne wiążą się ze specjalistyczną wiedzą. Czy dodalibyście coś do tej listy?

Rekrutacja na studia architektoniczne

Rekrutacja na studia architektoniczne

Stworzyliśmy listę 10 rzeczy, które współczesny, młody architekt rozpoczynający swoją przygodę w zawodzie, powinien wiedzieć lub o czym powinien pamiętać. Niektóre z nich są ważne i nierozerwalne z zawodem architekta inne potraktowaliśmy z przymrużeniem oka. Jednak wszystkie mają wpływ na jakość wykonywanej pracy. Zapomnieliśmy o czymś? Jeżeli tak, dopisujcie inne elementy w komentarzach.

Co musi wiedzieć i o czym musi pamiętać każdy młody architekt rozpoczynając pracę w zawodzie?

1. Wytrzymałość na zginanie i rozciąganie – bez wiedzy co to jest, i jakimi parametrami charakteryzują się dane materiały i rozwiązania nie zaprojektujesz bezpiecznego w użytkowaniu obiektu

2. Building Information Modeling (BIM) – współczesny, młody architekt powinien wiedzieć czym są zapisane tu cyfrowe modele obiektów budowlanych

3. Jak odetkać rapidograf – to wiedza bezcenna dla każdego architekta, który wciąż zanim zaprojektuje na komputerze, narysuje na kartce

4. Jak poruszać się na wózku inwalidzkim – teoria w projektowaniu obiektów dostosowanych dla osób niepełnosprawnych to tak naprawdę nic. Najważniejsza jest praktyka. Wymiary i liczby dają małe wyobrażenie o rzeczywistym zapotrzebowaniu na przestrzeń w jakiej porusza się osoba niepełnosprawna.

5. Back-up i skrót Ctrl+S – dwa elementy, o których powinien myśleć każdy architekt podczas wykonywania projektu na komputerze. Każdy, kto chodź raz ujrzał na ekranie komunikat „błąd krytyczny” nie zapomina o wykonywaniu kopii zapasowej pliku oraz o zapisywaniu postępu pracy, tak często jak to możliwe:)

6. Każdy architekt umie „złapać” kadr, perspektywę używając dwóch dłoni i w ten kadr wpisać pomysł na swoją zabudowę

7. Każdy młody architekt musi wiedzieć skąd pochodzą i jak tworzy się materiały budowlane –najlepiej wszystkie, ale na pewno te, które są użyte w wykonywaniem obecnie projekcie.

8. Pamiętaj – Photoshop może wszystko. Jeżeli po całej nocy renderowania zauważasz błąd na wizualizacji, nie wykonuj jej od początku – popraw ją w Photoshopie lub innym programie graficznym, oszczędzisz czas zarówno swój, jak i inwestora.

9. Każdy młody architekt musi znać zasady ergonomii – bez tego nie uda zaprojektować się funkcjonalnego i dopasowanego do konkretnych potrzeb wnętrza.

10. Konstrukcje – wszelkiego rodzaju: drewniane, betonowe czy stalowe. Mimo, że w zaawansowane projektu nadzoruje konstruktor, każdy architekt musi wiedzieć, jak rozkłada się siła i naprężenia w budynku – musi znać wytrzymałości elementów konstrukcyjnych i zasady ich stosowania (rozpiętości czy wysokości)

Data publikacji: 13.02.2017 13:23

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!