Projekt obrotowego wieżowca powstał już w 2006 roku. Rozwiązanie zaproponował David Fisher. Wieża od początku była propozycją dla nowoczesnej architektury Dubaju. Jednak wtedy była to jedynie koncepcja – nadanie kierunku, w którym powinna zmierzać współczesna architektura.
Obrotowy wieżowiec w Dubaju – jego budowa na początku wydawała się niemożliwa
Ze względu na różne problemy technologiczne, z którymi wiązała się budowa obrotowego drapacza chmur, jego realizacja wydawała się wręcz niemożliwa. Musiało minąć ponad 10 lat, aby technologiczne możliwości współczesnego budownictwa rozwinęły się na tyle, aby realizacja tego projektu stałą się możliwa. Teraz już wiemy, że planowana data zakończenia budowy to 2020 rok.
Projekt Fishera zakłada budowę 80-piętrowego wieżowca, który ma osiągnąć wysokość 420 m. Mimo, że jak na Dubaj, jego wysokość nie jest imponująca, to nie to będzie przyciągać uwagę całego świata – każde z pięter będzie miało możliwość obracania się o 360 stopni w obu kierunkach, trzymając się betonowego rdzenia. Dzięki możliwości rotacji pięter, z każdego z pomieszczeń będzie można podziwiać panoramę Dubaju w 360 stopniach. Inspiracją dla powstania tej koncepcji była Olympic Tower w Nowym Jorku.
W jaki sposób powstanie obracający się wieżowiec w Dubaju?
Poszczególne piętra, które znajdą się w obracającym wieżowcu wykonane zostaną z prefabrykatów i fabrycznie złożone. Gotowe elementy zostaną przetransportowane na plac budowy i połączone z betonowym rdzeniem. Prefabrykaty będą wykonane ze stali, aluminium i włókna węglowego. Co więcej wieżowiec ma być samowystarczalny między innymi dzięki panelom solarnym zamontowanym na tarasach i turbinom wiatrowym, które będą montowane co dwa piętra. Dzięki tym eko rozwiązaniom budynek zyska energię potrzebną do funkcjonowania.
W mieszkaniach znajdą się rozwiązania najnowocześniejszych technologii, które pozwolą między innymi na sterowanie obrotem pięter poprzez komendy głosowe – możesz w nich ustalić kąt obrotu i prędkość obrotu. Co więcej, będzie możliwość przeniesienia zaparkowanego w okolice mieszkania, które właśnie zmieniło swoje położenie – dzięki temu nie zagubi się swojego pojazdu.
Obrotowy wieżowiec w Dubaju to gigantyczne koszty
Tak zaawansowana technologia budowania i wyposażenia to przede wszystkim wysokie koszty realizacji, które wciąż są jeszcze szacowane, ale na chwilę obecną szacuje się je na około 330 mln dolarów (1 212 007 500 Dirhamów – waluta używana w ZEA). Niestety nie znamy jeszcze konkretnej daty rozpoczęcia budowy tego architektonicznego cuda.