Architektura
ARCHITEKTURA

Ocieplenie stropodachu. 3 razy lżejszy i cieplejszy dach płaski

 • Komentarze

Ocieplenie stropodachu. 3 razy lżejszy i cieplejszy dach płaski

Keramzyt aż trzykrotnie poprawia izolacyjność cieplną stropodachu

Fot: materiały prasowe
 • Ocieplenie stropodachu. 3 razy lżejszy i cieplejszy dach płaski
 • Ocieplenie stropodachu. 3 razy lżejszy i cieplejszy dach płaski
 • Ocieplenie stropodachu. 3 razy lżejszy i cieplejszy dach płaski
 • Ocieplenie stropodachu. 3 razy lżejszy i cieplejszy dach płaski
 • Ocieplenie stropodachu. 3 razy lżejszy i cieplejszy dach płaski

Płaskie dachy domów budowane w latach 50.-80. dziś wymagają remontu. Mają kiepską izolację i są bardzo ciężkie. Ocieplenie stropodachu z wykorzystaniem keramzytu to odpowiedź na potrzeby inwestorów. Dzięki lekkiemu keramzytowi strop będzie aż 3 razy cieplejszy i lżejszy niż do tej pory

Ciężki i zimny dach płaski - jak go poprawić?

W większości domów budowanych w latach 50.-80. wykonywano płaskie stropodachy. Uzyskanie pozwolenia na nowy budynek kryty dachówką graniczyło wówczas z cudem. Zgodnie z obowiązującą koncepcją dachy miały być „nowocześnie" płaskie by w niczym nie przypominały spadzistych, krytych słomą dachów starych, wiejskich chat. Powstawały całe osiedla domów typu sześcian. Co gorsze, domy takie budowano również w górach, gdzie obciążenie śniegiem jest bardzo duże.

Aby ukształtować spad dachu płaskiego układano żużel. Był to najczęściej żużel bez sezonowania, który odgazowywał powodując spękania murów nad ostatnim stropem i podłoża pod papą. Ciężki żużel miał stanowić również podstawowe ocieplenie stropodachu. Dachy, na których szybko topi się śnieg, pokazują jednak jak kiepskim izolatorem jest to kruszywo.

Remont stropodachu

W trakcie remontu aż trzykrotnie możemy poprawić izolacyjność cieplną starego stropodachu wymieniając żużel na prawie trzy razy lżejszy Leca® KERAMZYT. Kruszywo to wykorzystuje się na kilka sposobów. Najczęściej jest układane jako:

warstwa spadkowa i izolacja termiczna (rys. 1),izolacja termiczna stropodachu wentylowanego (rys. 6),warstwa spadkowa na innej izolacji termicznej (rys. 2),lekki beton spadkowy, kruszywo keramzytowe wymieszane z cementem (rys. 3),jeżeli chcemy w szybki i prosty sposób wykonać nowy stropodach, to można układać całe worki z Leca® KERAMZYTEM izolacyjnym (rys. 4).

Przy okazji remontu stropodachu warto również rozważyć możliwość wykonania zielonego dachu np. na przyległym do budynku garażu (rys. 5). W tym rozwiązaniu, keramzyt w dolnej warstwie izoluje termicznie, natomiast w górnej stanowi drenaż zbierający i odprowadzający nadmiar wód opadowych.

Ocieplenie dachu płaskiego wentylowanego

Oddzielną grupę stanowią stropodachy wentylowane. To również rodzaj stropodachu płaskiego, w których na ostatnim stropie wykonuje się ścianki ażurowe, a pomiędzy nimi układa się izolację termiczną. Na ściankach montuje się korytkowe płyty dachowe, a na nich bitumiczne pokrycie dachu.

Przestrzeń pomiędzy płytami dachowymi a izolacją jest wentylowana, co dodatkowo pozwala na okresowe przesuszanie izolacji. Również w takim stropie izolację z żużla można zamienić na lekki i ciepły Leca® KERAMZYT. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest porowata i ścierna zewnętrzna struktura granulek keramzytu, która zniechęca szczury, myszy, ptaki i owady do gniazdowania w takiej izolacji.

Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 17.07.2013 17:15
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.