archirama.pl

O’Donnell + Tuomey i cegła w architekturze współczesnej – bryła centrum studenckiego w Londynie

Centrum studenckie The Saw Swee Hock przy Szkole Ekonomicznej w Londynie – połamana bryła i nieszablonowe zastosowanie cegły w angielskiej architekturze współczesnej. Projekt autorstwa duetu architektów O’Donnell + Tuomey został wyróżniony w konkursie Mies van der Rohe Awards 2015.

Cegła w architekturze współczesnej - makieta bryły centrum studenckiego w Londynie

Cegła w architekturze współczesnej - makieta bryły centrum studenckiego w Londynie

Fot: O’Donnell + Tuomey

Cegła w architekturze współczesnej - jak to robią architekci z O’Donnell + Tuomey

Centrum studenckie The Saw Swee Hock Londyńskiej Szkoły Ekonomicznej powstało według projektu architektów z pracowni O’Donnell + Tuomey z Irlandii. Celem projektantów było stworzenie budyneku z charakterem – nowoczesnego ale przytulnego, estetycznego ale takiego, w którym studenci czuliby się swobodnie.

W odpowiedzi na te potrzeby powstał multufunkcjonalny kompleks o powierzchni ok. 6000 mkw, który pomieścił takie funkcje jak sala koncertowa, pub, kawiarnia, część biurowa, studio tańca, sala gimnastyczna, biblioteka a nawet centrum modlitwy. Wszystkie te pomieszczenia zamknięte zostały w nietuzinkowej formie architektury współczesnejbryle przypominającej olbrzymie, pogniecione pudełko. Materiał, który pokrył elewację to – jak to zazwyczaj w przypadku Wielkiej Brytanii – cegła. Jednak ułożona w niestandardowy wzór, umożliwiający stworzenie częśći przeziernych na elewacji. Obiekt jest wiec również dobrym przykładem na pokazanie jak różne zastosowanie w architekturze ma cegła. W tym przypadku sukces potwierdozny jest nagrodą – budynek został wyróżniony w pierwszej 40-tce nominowanych do europejskiej nagrody Miesa van der Rohe 2015.

Centrum studenckie znajduje się wśród zwartej i bardzo ciasnej zabudowy, na niewielkiej działce, która daje równie niewielkie możliwości projektowe. Bryła znajduje się w samym centrum ulicznego chaosu – jest punktem, który skupia sieć wąskich uliczek. Budynek, który miał tu stanąć miał za zadanie spełnić wiele wymagań formalnych. Oprócz tego, że na wąskiej działce miał się zmieścić wielofunkcyjny obiekt, to dodatkowy problem stanowił brak przestrzeni publicznej. Sieć wąskich uliczek i stosunkowo wysokiej zabudowy wymagała chociaż skrawka takiej przestrzeni – placu czy skweru, który pozwoliłby na oddech. Architektom udało się osiągnąć ten cel, co więcej – stworzyli kilka przestrzeni wspólnych, w tym dwie na poziomie ulicy i część na wyższych kondygnacjach. Jeden z placów umiejscowiony jest na osi z aleją św. Klemensa , która wyłączona jest z ruchu kołowego. Dzięki temu budynek zyskuje daleki punkt widokowy i „wciąga” przechodniów, którzy znajdują się dużo dalej niż w bezpośrednim sąsiedztwie.

Milena Glinojecka

Zdjęcia: O’Donnell + Tuomey, Studio Granda
Data publikacji: 9.06.2015 15:00

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!