archirama.pl

Odszedł Oscar Niemeyer. Zmarł w Rio de Janeiro w wieku 104 lat

Jeden z głównych przedstawicieli architektury modernizmu Oscar Niemeyer zmarł 5 grudnia w Rio de Janeiro. Miał 104 lata.

Oscar Niemeyer

Oscar Niemeyer zmarł 5 grudnia 2012 roku. Miał 104 lata

Fot: Wikimedia/Valter Campanato.ABr

Oscar Niemeyer zmarł w mieście, z którym związany był od urodzenia - Rio de Janeiro.

Ponad 600 budynków Oscara Niemeyera

Przez kilkadziesiąt lat Oscar Niemeyer zrealizował ponad 600 projektów. Będąc pod silnym wpływem papieża modernizmu Le Corbusiera udało mu się stworzyć  własny styl, nazwany brazylijskim modernizmem.

Do najbardziej znanych realizacji projektów Oscara Niemeyera należą m.in. katedra w Brasilii, siedziba Francuskiej Partii Komunistycznej w Paryżu, Sambodrom w Rio de Janeiro, Muzeum Sztuki Współczesnej w Niteroi, siedziba wydawnictwa Mondadori w Mediolanie, czy projektowany wraz Le Corbusierem gmach ONZ w Nowym Jorku.

Architektura brazylijska 1928-2005

Autor: mjc
Zdjęcia: Wikimedia/Victor Soares/ABr, Wikimedia/Valter Campanato.ABr
Data publikacji: 6.12.2012 09:34

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!