archirama.pl

Ogrody na dachach Mediolanu. Konkurs architektoniczny

Wertykalne ogrody miejskie na terenie Expo mają zaprojektować uczestnicy studenckiego konkursu architektonicznego Milan Expo Horizontal Farm

Pawilon Expo w Mediolanie - konkurs architektoniczny. Wertykalne farmy
Fot: http://www.awrcompetitions.com - materiały prasowe

Jednym z tematów Expo 2015 w Mediolanie była przyszłość żywności; przemysłu spożywczego, form nowych produktów i zwyczajów żywieniowych. Wystawa eksponowana była w specjalnym pawilonie Future Food District. W zaprojektowanym przez Carlo Ratti Associati budynku o powierzchni 7000 m kw mieścił się wielkopowierzchniowy sklep, a zarazem wystawa nowych produktów. Andrea Galanti, główny projektant porównał przestrzeń do rozszerzonej rzeczywistości bez elektronicznych wspomagaczy, gogli czy smartfonów; przywoływał też literackie inspiracje z książki Italo Calvino. Włoski pisarz opisywał m.in. sklep z serami, który na tytułowym bohaterze powieści „Palomar” sprawiać miał wraże-nie interaktywnego muzeum.

Pawilon - supermarket przyszłości działał tylko podczas Expo. Organizatorzy Milan Expo Horizontal Farm proponują wykorzystanie terenu jako przestrzeni służącej produkcji żywności w mieście. Prace konkursowe mają być propozycjami zagospodarowania ścian i wolnych miejskich przestrzeni w taki sposób, by powstały w nich „wertykalne farmy”. Celem takich upraw miałaby być produkcja żywności, ale też poprawa miejskiego środowiska. Rośliny mają regulować mikroklimat, dawać cień i pochłaniać z powietrza dwutlenek węgla. Uczestnicy konkursu powinni też wziąć pod uwagę problemy, na które zwracają uwagę krytycy. To między innymi koszt budowy, doprowadzenia do pionowych ogrodów odpowiedniej ilości wody, ilość ręcznej pracy potrzebnej do utrzymania ogrodów czy wreszcie niekorzystny wpływ miejskich zanieczyszczeń na uprawy.

Zgłoszenia do udziału w konkursie można nadsyłać do 2 maja 2016, zaś termin składania prac konkursowych upływa 18 maja 2016.
Więcej informacji m.in. na temat opłat, regulaminu konkursu i sposobu przygotowania projektów na stronie http://www.awrcompetitions.com/competition/32/milan-expo-horizontal-farm.

 
Autor: KZ
Zdjęcia: http://www.awrcompetitions.com - materiały prasowe
Data publikacji: 28.12.2015 16:03

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!