Architektura
ARCHITEKTURA
Architektura Olsztyn. Nowa galeria handlowa według projektu Stefana Kuryłowicza

Olsztyn jednak z galerią z pracowni Stefana Kuryłowicza?

  • Komentarze

Galeria Warmińska

Galeria Warmińska, której projekt wyszedł z pracowni Kuryłowicz & Associates, może stać się perłką Olsztyna

Fot: Kuryłowicz & Associates

Galeria Warmińska to dzieło pracowni zmarłego Stefana Kuryłowicza. Jej powstanie stało długo pod dużym znakiem zapytania. Teraz wszystko wskazuje na to, że Galeria Warmińska wpisze się krajobraz architektury Olsztyna.

Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, futurystyczny budynek Galerii Warmińskiej, zaprojektowany w pracowni architektonicznej tragicznie zmarłego Stefana Kuryłowicza, jednak powstanie. Jak przypomina gazeta, inwestorzy już od kilku lat próbowali uzyskać niezbędne pozwolenia na budowę. Jednak miasto niespecjalnie spieszyło się z daniem inwestycji zielonego światła. Teraz olsztyński ratusz przekonuje jednak, że będzie zgoda na galerię. Wkrótce ma zostać zatwierdzony plan zagospodarowania przestrzennego.

 >>Wieżowiec Cosmopolitan. Sprawdź, co zobaczą mieszkańcy 44 piętra?

I dobrze, bo wydaje się, że dzięki realizacji projektu Galerii Warmińskiej, Olsztyn zyska prawdziwą perełkę architektoniczną. W końcu projekt powstał w renomowanej pracowni Kuryłowicz & Associates. Galeria odznacza się nie tylko walorami handlowymi i użytkowymi, ale przede wszystkim architektonicznymi. To projekt wyjątkowo niebanalny i ciekawy.

Konstrukcja daje poczucie naprawdę dużej przestrzeni. Architekci zadbali o sporą ilość naturalnego światła, przedostającego się do wnętrza budynku. Wszystko za sprawą bryły głównego wejścia do galerii. Przypomina ona fakturą żyłki liścia i obudowana jest dużą ilością szkła. Dzięki temu od razu przykuwa oko niebanalnym charakterem, ale również potęguje efekt świetlistości wewnątrz budynku.

Architekci zadbali również, aby galeria dobrze komponowała się z otoczeniem i lokalną architekturą. Stąd betonowe prefabrykaty nawiązujące do charakterystycznej dla Warmii zabudowy. Ściany będą pełne naturalnej zieleni, wtapiającej budynek w okoliczne sady. Po prostu, aż chce się iść na zakupy.

>>Nowe oblicze fabryki Norblina. Jak połaczyć ruinę z biurowcem

przeczytaj rowniez
Autor: tow
Zdjęcia: Kuryłowicz & Associates
Data publikacji: 23.03.2012 10:09
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.