Opera i Filharmonia Podlaska to największa inwestycja kulturalna we wschodniej Polsce. Autorem projektu jest prof. Marek Budzyński, jeden z czołowych współczesnych polskich architektów (autor m.in. projeku BUW, czy Sądu Najwyższego).
Architektura wtopiona w park
Nowy gmach powstał na wzgórzu Marii Magdaleny, w miejscu dawnego amfiteatru im. Czesława Niemena. Projekt profesora Marka Budzyńskiego zakładał stworzenie kompleksu urbanistycznego harmonijnie wpisującego się w parkowy otoczenie wzgórza. Od frontu znajduje się kolumnada zwieńczona szklanym dachem. W nowoczesnych wnętrzach dominuje szkło i beton, na zewnatrz rzuca się w oczy betonow, geomeryczna bryła opery. Z czasemma utonąć w zieleni porośnięta pnączami.
Opera dysponuje dwiema salami koncertowymi. Główna może pomieścić 820 osób, kameralna 200 osób. W kompleksie znalazła się również scena letnia.
Obecnie jest to najnowocześniejsza scena z bogatym zapleczem technicznym, która ma z powodzeniem zadowolić reżyserów teatralnych, operowych, jak i organizatorów koncertów.
16 metrowy portal
Scena główna charakteryzuje się bardzo wysokim, bo aż szesnastometrowym otworem portalowym. Mechanikę sceny górnej stworzą 4 mosty oświetleniowe, 49 wyciągów liniowych i 4 wyciągi poprzeczne.
W ramach mechaniki dolnej zainstalowane zostały cztery dwupoziomowe zapadnie sceniczne oraz zapadnia orkiestronu. Dodatkowo na dolnym poziomie zapadni scenicznych poruszać się będą dwie ruchome zapadnie osobowe.
Budynek ma też bogate zaplecze przeznaczone pod komercyjną działalność kongresową.
Jednak otwarcie filharmonii to nie tylko wydarzenie w świecie architektury. Inauguracji towarzyszyć będą dwie premiery: "Straszny Dwór" Moniuszki i musical "Korczak" Chrisa Wiliamsa.

-
Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
