archirama.pl

Osiedle Przyjaźń 2.0. Kampus, który zmieni Jelonki

Osiedle Przyjaźń 2.0 to innowacyjny kampus akademicki, nowoczesne centrum życia studenckiego zlokalizowane w centrum warszawskiej dzielnicy Bemowo. Zobacz projekt kampusu Osiedle Przyjaźń 2.0 autorstwa pracowni BUDCUD.

Osiedle Przyjaźń 2.0 6

Osiedle Przyjaźń 2.0, czyli nowy kampus UW na warszawskim Bemowie. Projekt pracowni BUDCUD

Fot: BUDCUD

Kampus uniwersytecki jest istotnym czynnikiem rozwoju metropolii; elementem, który znacząco wpływa na atrakcyjność dzielnicy i miasta. Osiedle Przyjaźń 2.0 zachowuje kameralny charakter istniejącego układu urbanistycznego. Układ nowego osiedla posiada wyraźny podział na strefy funkcjonalne. Każda strefa działa jako kolejny organ większego organizmu- zrównoważonego, nowoczesnego i prospołecznego osiedla. Kampus ten będzie się składał z budynków mieszkalnych, dydaktycznych i usługowych oraz z jednego wielofunkcyjnego obiektu będącego całoroczną agorą.

>>Domy i przedszkola z kontenerów. Konkurencja dla klasycznych projektów?

Całość uzupełniona zostanie zróżnicowaną przestrzenią publiczną wolną od samochodów, które znajdą się w centralnym parkingu zbiorczym. Nowe obiekty zostaną wpisane w unikatową pod względem drewnianej architektury oraz ilości zieleni tkankę Osiedla Przyjaźń. Nowy Akademik to rozległa platforma. W jej wnętrzu znajdują się zrewitalizowane drewniane domy i nowe budynki akademickie, które wyrastają ponad publiczny dach budynku-plateau. Na poziomie parteru budynki powielają istniejący układ urbanistyczny osiedla. Tworzą się wnętrza i place, które wypełnione zostaną funkcjami publicznymi właściwymi dla akademickiego i dzielnicowego centrum osiedla. Domy wyrastające z plateau zapewniają nowoczesne i funkcjonalne mieszkania dla około 600 studentów.

W domach znajdują się również przestrzenie wspólne, sprzyjające interakcji studentów. Plateau to teren publiczny - wyniesiona ponad ulice sekwencja placów o różnorodnym charakterze, zaaranżowana wzdłuż ścieżek. To niesamowita platforma widokowa, oaza ciszy i spokoju w mieście. Nowy kampus akademicki stanie się gorącym punktem na mapie Warszawy. Walory lokalizacyjne, takie jak bliskość do sieci publicznej komunikacji (metro), rozbudowana sieć ścieżek rowerowych, liczne tereny zielone i rekreacyjne, bogata baza usługowa oraz nowoczesna i ekologiczna architektura sprawią, że Osiedle Przyjaźń 2.0 stanie się pierwszym w Polsce kampusem akademickim, który ma szanse uzyskać zerowy bilans emisji CO2 oraz stać się pierwszym innowacyjnym i w pełni ekologicznym centrum do życia, pracy i nauki.

>>Flower power w architekturze! Kwiatowy Flowerbed Hotel projektu MVRDV

OSIEDLE PRZYJAŹŃ 2.0
ROK 2012
KLIENT DZIELNICA BEMOWO
POWIERZCHNIA 320000 M2 STATUS
STUDIUM ZESPÓŁ BUDCUD: MATEUSZ ADAMCZYK, AGATA WOŹNICZKA, MARCELINA KOLASIŃSKA

Autor: BUDCUD
Zdjęcia: BUDCUD
Data publikacji: 19.04.2012 14:37

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!