archirama.pl

Osiedlowa spirala do nieba - parafia Osiedla Tysiąclecia

Kościół Osiedla Tysiacelcia

Katowice, Osiedle Tysiąclecia

Fot: Wojciech Kryński
Kościół parafialny p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża i Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych, Katowice - Osiedle Tysiąclecia
Autorzy: Henryk Buszko, Aleksander Franta, 1979-1994

Świątynia zbudowana dla mieszkańców Osiedla Tysiąclecia, przez tych samych architektów. Korpus składa się z dynamicznie pofalowanych ścian – pomysł podobny do rozwiązania zastosowanego w kościele Kalevankirkko w Tampere (A. Ruusuvuori, 1966). Ciężka bryła może kojarzyć się z nurtem brutalizmu w niemieckiej i szwajcarskiej architekturze sakralnej lat 1950-1970.
Efekt masywności tylko w niewielkim stopniu osłabia żelbetowa wieża ze spiralą schodów.

Źródło: "Architektura-murator"06/2008
Autor: red.
Zdjęcia: Wojciech Kryński
Data publikacji: 8.06.2011 12:44

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!