Architektura
ARCHITEKTURA
Most Północny - nowa warszawska przeprawa przez Wisłę już otwarta. Połączyła Białołękę i Bielany

Otwarcie mostu Północnego. Most Północny - surowy i praktyczny

  • Komentarze

Na otwarcie mostu Północnego warszawska Białołęka czekała od lat. Most Północny, choć wyczekiwany od dawna, nie jest tak spektakularny, jak siostrzany most Siekierkowski, czy Świętokrzyski.

O stalowej konstrukcji mostu Północnego można powiedzieć solidna i praktyczna. Ale temu obiektowi dużo brakuje do architektury i stylu wybudowanych w poprzednich latach mostów – Świętokrzyskiego i Siekierkowskiego. Tamte przeprawy nie tylko łączą lewy brzeg Wisły z prawym, ale są prawdziwą ozdobą architektoniczną Warszawy. Podwieszone na stalowych linach, budzą skojarzenia z najsłynniejszymi mostami na świecie. Jak choćby ze słynnym Golden Gate z San Francisco.

 >>Przypomnij sobie otwarcie mostu Siekierkowskiego

Mieszkańcom warszawskich dzielnic, które łączy nowy most, jego stylistyka prawdopodobnie nie wydaje się najważniejsza. Dla nich najistotniejsze jest, że most Północny w końcu zostanie otwarty. Właściwie o nowej przeprawie przez Wisłę powinno mówić się most Marii Curie – Skłodowskiej. Bo to jest jej nowa, oficjalna nazwa.

Most Północny  - inżynierska praktyczność

Nie można powiedzieć, że most Północny jest nieładny. Wydaje się po prostu zwyczajny. Za to jego konstrukcja zasługuje na uznanie. Most ma ponad 3 km długości, w tym sama przeprawa przez rzekę - ok. kilometr. Najdłuższe z 10 przęseł mostu, nurtowe, ma 160 m. Dwie podpory mostu znajdą się w nurcie rzeki, pozostałe są częściowo na terenach zalewowych. Nad podporą nurtową wysokość konstrukcji wynosi ponad 9 m. W zbrojeniach mostu znajduje się 14 tys. ton stali zbrojeniowej.

Most Północny będzie bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym. Powstanie tutaj jedno z najbardziej skomplikowanych skrzyżowań w Warszawie. W jednym miejscu połączy się pięć dróg wielopasmowych, trzy ciągi tramwajowe z drogami lokalnymi. To olbrzymie przedsięwzięcie inżynieryjne.

Przez most Północny będą przebiegać dwie trójpasmowe jezdnie, prowadzące w obu kierunkach. Do tego projektanci zadbali o chodniki dla pieszych, ścieżki rowerowe i torowisko dla tramwajów. Czy po moście Północnym przyjdzie czas na most Południowy?

>>Wiesz jak wygląda najdłuższy most na świecie?

przeczytaj rowniez
Autor: tow
Data publikacji: 23.03.2012 15:59
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.