Architektura
ARCHITEKTURA
Noew lotniska w Polsce. Otwarcie terminala Rzeszów Jasionka

Otwarcie nowego terminala lotniska Rzeszów Jasionka

  • Komentarze

Lotnisko Rzeszów Jasionka

 Lotnisko Rzeszów Jasionka już wkrótce otworzy nowy terminal

Fot: SKANSKA

Rusza nowy terminal portu lotniczego Rzeszów Jasionka. Budowa nowego terminala rzeszowskiego lotniska opóźniła się nieco, ale w końcu pasażerowie będą odprawiani w nowej hali przylotów i odlotów. 21 kwietnia terminal Jasionka otwiera drzwi dla zwiedzających.

Firma Skanska, realizująca projekt terminala, oddaje 17 kwietnia liczącą 14 tys. metrów kwadratowych nowa halę portu lotniczego w rzeszowie. Uroczystość otwarcia terminala uświetni lądowanie na lotnisku w Jasionce kpt. Tadeusza Wrony. Oficjalnie, pierwsi pasażerowie, zostaną odprawieni w nowym terminalu 8 maja. Ale już 21 kwietnia terminal portu lotniczego w Rzeszowie będzie otwarty dla zwiedzających.

>>Lotnisko Wrocław: Nowy terminal lotniska we Wrocławiu już dział [ZDJĘCIA] 

Terminal portu lotniczy w Rzeszowie – Jasionce już od dawna czekał na solidną modernizację i przebudowę. Zwiększający się systematycznie ruch lotniczy na lotnisku wymusił budowę nowego terminala, który mógłby obsłużyć zwiększoną liczbę pasażerów. Przy okazji poprawiono infrastrukturę lotniczą na lotnisku. Między innymi zainstalowano podgrzewaną płytę, która zapobiega obladzaniu się pasa startowego. Choć pierwsi pasażerowie przejdą przez bramki lotniska za kilka dni już teraz można podziwiać konstrukcję terminala. Założenie bryłowe obiektu odbiega całkowicie od dwóch przedstawionych wcześniej.

Obiekt jest inwestycją o kubaturze największej w rejonie Podkarpacia. Jego majestat bardzo dobrze widać na zdjęciach – gigantyczne słupy, które „trzymają za rogi” ogromną połać dachową przypominają napięty od wiatru żagiel. Mimo tego wielkiego rozmiaru dach wydaje się przez to bardzo lekki, daje wrażenie wręcz unoszącego się w powietrze, mającego zamiar zaraz odlecieć. Ściany terminala są całkowicie przeszklone, co dodatkowo pozwala poczuć lekkość budynku. Od strony pasa startowego zaprojektowano taras widokowy i pomieszczenia biurowe. Nie zapomniano nawet o kaplicy dla spragnionych modlitwy.

>>Lotniska w Polsce: Lublin, Rzeszów, Kielce nowe porty lotnicze

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: SKANSKA
Data publikacji: 17.04.2012 10:35
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.