Architektura
ARCHITEKTURA

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie – jeden to za mało?

  • Komentarze

Pałac Kultury i Nauki wersja 2.0

"Pałac Kultury i Nauki" - Soho Factory, Warszawa

Fot: Inspiratique - materiały prasowe

Na terenie Soho Factory w Warszawie stanęła charakterystyczna bryła Pałacu Kultury. Nowa wersja  „ikony soc – architektury” zbudowana została z ażurowych kubików

Przez kilkadziesiąt lat Pałac Kultury i Nauki w centrum Warszawy był budynkiem najbardziej znienawidzonym przez wielu mieszkańców stolicy. Niepostrzeżenie wrósł w miejski krajobraz i stał się symbolem Warszawy, reprodukowanym na koszulkach i okładkach książek, w foremkach do pieczenia i wieszakach.

Pałac Kultury na Pradze

PkIN kojarzy się raczej z centrum Warszawy, ale od niedawna jego kopia znajduje się na drugim, praskim brzegu Wisły. Na terenie Soho Factory w Warszawie powstała instalacja złożona z prawie pięciuset sześciennych brył. To prawdziwy szybkościowiec, bijący na głowę osiągnięcia murarskich brygad. Cała instalacja zmontowana została w zaledwie kilka godzin. Bryła liczy przeszło dziewięć metrów wysokości. Budulcem są sześcienne kostki GRID o wymiarach 40x40x40 cm. Kubiki zaprojektowane zostały przez Petera J. Lassena, duńskiego designera i promotora sztuki. Są ażurowe, więc instalację oglądać można zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Materiał wyprodukowany został z formowanego wtryskowo nylonu wzmocnionego włóknem szklanym. Tworzywo jest odporne na zmiany pogody, więc instalacja może przetrwać bez szkody całe lata.

Forma jest lekka, przypomina przestrzenny szkic socrealistycznego wieżowca. W Soho Factory jest zresztą więcej takich gier z historią architektury. Budynek Rebel One z fantastycznym bogactwem ceglanych wątków jest nawiązaniem do międzywojennych realizacji z betonowej cegły. Kopię Pałacu Kultury wykonała firma Inspiratique z Poznania we współpracy z projektantką Dominiką Wojtkowską-Banaszek.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.