archirama.pl

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie – jeden to za mało?

Na terenie Soho Factory w Warszawie stanęła charakterystyczna bryła Pałacu Kultury. Nowa wersja  „ikony soc – architektury” zbudowana została z ażurowych kubików

Pałac Kultury i Nauki wersja 2.0

"Pałac Kultury i Nauki" - Soho Factory, Warszawa

Fot: Inspiratique - materiały prasowe

Przez kilkadziesiąt lat Pałac Kultury i Nauki w centrum Warszawy był budynkiem najbardziej znienawidzonym przez wielu mieszkańców stolicy. Niepostrzeżenie wrósł w miejski krajobraz i stał się symbolem Warszawy, reprodukowanym na koszulkach i okładkach książek, w foremkach do pieczenia i wieszakach.

Pałac Kultury na Pradze

PkIN kojarzy się raczej z centrum Warszawy, ale od niedawna jego kopia znajduje się na drugim, praskim brzegu Wisły. Na terenie Soho Factory w Warszawie powstała instalacja złożona z prawie pięciuset sześciennych brył. To prawdziwy szybkościowiec, bijący na głowę osiągnięcia murarskich brygad. Cała instalacja zmontowana została w zaledwie kilka godzin. Bryła liczy przeszło dziewięć metrów wysokości. Budulcem są sześcienne kostki GRID o wymiarach 40x40x40 cm. Kubiki zaprojektowane zostały przez Petera J. Lassena, duńskiego designera i promotora sztuki. Są ażurowe, więc instalację oglądać można zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Materiał wyprodukowany został z formowanego wtryskowo nylonu wzmocnionego włóknem szklanym. Tworzywo jest odporne na zmiany pogody, więc instalacja może przetrwać bez szkody całe lata.

Forma jest lekka, przypomina przestrzenny szkic socrealistycznego wieżowca. W Soho Factory jest zresztą więcej takich gier z historią architektury. Budynek Rebel One z fantastycznym bogactwem ceglanych wątków jest nawiązaniem do międzywojennych realizacji z betonowej cegły. Kopię Pałacu Kultury wykonała firma Inspiratique z Poznania we współpracy z projektantką Dominiką Wojtkowską-Banaszek.

Autor: KZ
Zdjęcia: Inspiratique - materiały prasowe
Data publikacji: 2.02.2015 13:27

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!