Architektura
ARCHITEKTURA

Palazzo in fortezza. Konkurs architektoniczny

  • Komentarze

Bryła późnorenesansowego pałacu w Czemiernikach. Konkurs architektoniczny

Prostopadłościenna bryła z neogotycką attyką - pałac w Czemiernikach, ok. 15 km od  Radzynia Podlaskiego

Fot: materiały konkursowe

Rewitalizacja zabytku w Czemiernikach. W biskupim pałacu z XVII wieku ma powstać hotel, trwa konkurs architektoniczny

Stara bryła, nowa funkcja

Późnorenesansowy zespół pałacowo-parkowy w Czemiernikach założony został na początku XVII wieku przez płockiego biskupa Henryka Firleja. Pałac jest malowniczo położony tuż nad wodą. Staw i fosa początkowo pełniły funkcję obronną. Rezydencja dodatkowo chroniona była przez fortyfikacje (typ palazzo in fortezza). Przez wiele lat majątek słynął z malowniczego ogrodu i parku. Budowlę wielokrotnie przebudowywano, obecną formę zyskała w połowie XIX wieku.
Po II wojnie światowej w budynku   ulokowano dom dziecka. Park zdziczał, ale sam pałac mimo zmian we wnętrzach zachował się do dziś. Podobnie jak w przypadku wielu innych zabytkowych budowli problemem było znalezienie dla niego nowej funkcji. Rezydencja ma szansę na odzyskanie świetności, tym razem jako hotel.

Konkurs architektoniczny

Firma BioEnergia Jabłońscy sp. j ogłosiła w sierpniu 2016 konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla zespołu pałacowo parkowego w Czemiernikach wraz z otoczeniem. W pałacowym budynku ma powstać czterogwiazdkowy hotel - centrum konferencyjne. Rewitalizacji ma być poddany teren z kilkoma obiektami wchodzącymi w skład kompleksu; z zakresu opracowania wyłączony jest budynek bramny.
Prace konkursowe będzie oceniać trzyosobowe jury, w którego składzie znajdą się właściciele obiektu oraz przedstawiciel fundacji Monumentis. Wśród jurorów nie będzie przedstawicieli środowiska architektonicznego, choć regulamin konkursu wspomina o ewentualnej pomocy doradców.

Nagrody w konkursie architektonicznym

I nagroda – 20 000 zł
II nagroda – 12 000 zł
III nagroda – 6 000 zł


Terminy
23 sierpnia 2016 – termin składania zgłoszeń do udziału w konkursie
30 września 2016 – termin składania prac konkursowych
17 października 2016 – ogłoszenie wyników konkursu  

Więcej informacji i regulamin konkursu: www.konkurs.palacczemierniki.pl

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.