archirama.pl

Palazzo in fortezza. Konkurs architektoniczny

Rewitalizacja zabytku w Czemiernikach. W biskupim pałacu z XVII wieku ma powstać hotel, trwa konkurs architektoniczny

Bryła późnorenesansowego pałacu w Czemiernikach. Konkurs architektoniczny

Prostopadłościenna bryła z neogotycką attyką - pałac w Czemiernikach, ok. 15 km od  Radzynia Podlaskiego

Fot: materiały konkursowe

Stara bryła, nowa funkcja

Późnorenesansowy zespół pałacowo-parkowy w Czemiernikach założony został na początku XVII wieku przez płockiego biskupa Henryka Firleja. Pałac jest malowniczo położony tuż nad wodą. Staw i fosa początkowo pełniły funkcję obronną. Rezydencja dodatkowo chroniona była przez fortyfikacje (typ palazzo in fortezza). Przez wiele lat majątek słynął z malowniczego ogrodu i parku. Budowlę wielokrotnie przebudowywano, obecną formę zyskała w połowie XIX wieku.
Po II wojnie światowej w budynku   ulokowano dom dziecka. Park zdziczał, ale sam pałac mimo zmian we wnętrzach zachował się do dziś. Podobnie jak w przypadku wielu innych zabytkowych budowli problemem było znalezienie dla niego nowej funkcji. Rezydencja ma szansę na odzyskanie świetności, tym razem jako hotel.

Konkurs architektoniczny

Firma BioEnergia Jabłońscy sp. j ogłosiła w sierpniu 2016 konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla zespołu pałacowo parkowego w Czemiernikach wraz z otoczeniem. W pałacowym budynku ma powstać czterogwiazdkowy hotel - centrum konferencyjne. Rewitalizacji ma być poddany teren z kilkoma obiektami wchodzącymi w skład kompleksu; z zakresu opracowania wyłączony jest budynek bramny.
Prace konkursowe będzie oceniać trzyosobowe jury, w którego składzie znajdą się właściciele obiektu oraz przedstawiciel fundacji Monumentis. Wśród jurorów nie będzie przedstawicieli środowiska architektonicznego, choć regulamin konkursu wspomina o ewentualnej pomocy doradców.

Nagrody w konkursie architektonicznym

I nagroda – 20 000 zł
II nagroda – 12 000 zł
III nagroda – 6 000 zł


Terminy
23 sierpnia 2016 – termin składania zgłoszeń do udziału w konkursie
30 września 2016 – termin składania prac konkursowych
17 października 2016 – ogłoszenie wyników konkursu  

Więcej informacji i regulamin konkursu: www.konkurs.palacczemierniki.pl

Autor: Opracował K.Z.
Zdjęcia: materiały konkursowe
Data publikacji: 3.08.2016 08:12

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!