Bryły domów kostek wniesionych w latach 70. ubiegłego wieku wymagają obecnie gruntowanej modernizacji. Takie zadanie powierzono architektom z Poznania. Pracownia Kilkoro Architekci wyremontowała zarówno bryłę jak i wnętrze domu nie tylko modernizując obiekt, ale także zamieniając jego wygląd.
Bryła domu kostki z lat 70. zmodernizowana przez architektów z Kilkoro Architekci
Bryła domu kostki to w rzeczywistości jeden z poznańskich segmentów o powierzchni 177,5 mkw mkw. Cała architektura rozplanowana została na 3 poziomach. Na kondygnacji zagłębiającej bryłę budynku w ziemię znajduje się garaż. Kolejne dwa poziomy to piętra mieszkalne. Porównując architekturę pierwotnej bryły oraz budynku po modernizacji, oprócz kubatury, kształtu domu kostki oraz części garażowej trudno doszukać się innych podobieństw. Większość elewacji znajdującej się od strony ogrodu zastąpiono ogromnymi oknami. Część boku bryły wysunięto nieco tworząc w ten sposób wejście do domu. Architektura wnętrza parteru to otwarta przestrzeń z wydzielonymi lekkimi przepierzeniami kuchnią, jadalnią i salonem. Na drugim piętrze znalazły się sypialnie, garderoba, a także łazienka.
Nowoczesna architektura z ozdobnym ornamentem
Tym co najbardziej odróżnia architekturę poznańskiej bryły od okolicznych segmentów jest jego elewacja. Zwykły tynk architekci zamienili na płyty HPL fornirowane drewnem o rdzawym kolorze. Jej charakterystycznym elementem jest wycięty gdzieniegdzie wzór nawiązujący do sztuki ludowej. Ażurowe ornamenty na bryle przesłaniają okna części prywatnej i sa jedynym ozdobnym elementem tej nowoczesnej bryły.

-
Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej
-
Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej
-
Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej
-
Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej
