archirama.pl

Pamiętacie architekturę bryły z Poznania? Galeria zdjęć „Domu z wycinanką”. Mamy nowe zdjęcia!

Dom z wycinanką – architekturę tej niesamowitej bryły z Poznania pokazywaliśmy pod koniec zeszłego roku. Architekci pochwalili się nowymi zdjęciami zmodernizowanego domu kostki z lat 70. Zobaczcie galerię zdjęć

Pamiętacie architekturę bryły z Poznania? Galeria zdjęć „Domu z wycinanką”. Mamy nowe zdjęcia!
Fot: Kilkoro Architekci

Bryły domów kostek wniesionych w latach 70. ubiegłego wieku wymagają obecnie gruntowanej modernizacji. Takie zadanie powierzono architektom z Poznania. Pracownia Kilkoro Architekci wyremontowała zarówno bryłę jak i wnętrze domu nie tylko modernizując obiekt, ale także zamieniając jego wygląd.

Bryła domu kostki z lat 70. zmodernizowana przez architektów z Kilkoro Architekci

Bryła domu kostki to w rzeczywistości jeden z poznańskich segmentów o powierzchni 177,5 mkw mkw. Cała architektura rozplanowana została na 3 poziomach. Na kondygnacji zagłębiającej bryłę budynku w ziemię znajduje się garaż. Kolejne dwa poziomy to piętra mieszkalne. Porównując architekturę pierwotnej bryły oraz budynku po modernizacji, oprócz kubatury, kształtu domu kostki oraz części garażowej trudno doszukać się innych podobieństw. Większość elewacji znajdującej się od strony ogrodu zastąpiono ogromnymi oknami. Część boku bryły wysunięto nieco tworząc w ten sposób wejście do domu. Architektura wnętrza parteru to otwarta przestrzeń z wydzielonymi lekkimi przepierzeniami kuchnią, jadalnią i salonem. Na drugim piętrze znalazły się sypialnie, garderoba, a także łazienka.

Nowoczesna architektura z ozdobnym ornamentem

Tym co najbardziej odróżnia architekturę poznańskiej bryły od okolicznych segmentów jest jego elewacja. Zwykły tynk architekci zamienili na płyty HPL fornirowane drewnem o rdzawym kolorze. Jej charakterystycznym elementem jest wycięty gdzieniegdzie wzór nawiązujący do sztuki ludowej. Ażurowe ornamenty na bryle przesłaniają okna części prywatnej i sa jedynym ozdobnym elementem tej nowoczesnej bryły.

Autor: Filip Pabjas
Zdjęcia: Kilkoro Architekci
Data publikacji: 14.03.2013 18:20

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!