archirama.pl

Paris Match: Lata 80. - Big Bang architektów

Nowa wystawa w paryskim Pawilonie Arsenału składa hołd architektom, którzy w latach 80. zmienili oblicze stolicy Francji. Trzydziestoletni wówczas projektanci byli pierwszą generacją stararchitektów

Jean Nouvel - Instytut Świata Arabskiego

Instytut Świata Arabskiego w Paryżu, projekt Jean Nouvel

Fot: Photo DR

W latach 80. Jean Nouvel ubierał jeszcze białą koszulę z czarnym krawatem, już wtedy denerwował kolegów po fachu pewnymi siebie wypowiedziami. Dominique Perrault nosił jeszcze lwią grzywę. Nouvel, był zaledwie 38-latkiem, kiedy w 1983 roku zdobył zlecenie na zaprojektowanie Instytut Świata Arabskiego. Dominique Perrault miał 36 lat, kiedy wygrał w 1989 roku prestiżowy konkurs na Bibliotekę Narodową. W tamtej dekadzie do głosu dochodzą też tacy architekci jak: Christian de Portzamparc i Antoine Grumbach. Lata 80. były epoką narodzin stararchitektów.

Pierwsze w Paryżu centrum poświecone architekturze i urbanistyce – Pawilon Arsenału (Pavillon de l'Arsenal) – próbuje w najnowszej wystawie przedstawić, dlaczego okres ten był tak twórczy. Ekspozycja prezentuje zdjęcia, rysunki i filmy z epoki, ówczesne wywiady z architektami. Można poczuć klimat Wielkich Prac (Les Grands travaux) rozpoczętych przez prezydenta Francisa Mitteranda (m.in. z budowy kontrowersyjnej piramidy przed Muzeum w Luwrze).

Czytaj całość>>>

Źródło: Paris Match
Autor: Sylvie Santini - Paris Match
Zdjęcia: Photo DR
Data publikacji: 15.06.2011 14:43

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!