Architektura
ARCHITEKTURA
Park Technologiczny Opole

PARK TECHNOLOGICZNY OPOLE. PARK TECHNOLOGICZNY W OPOLU JAK SPODEK

 • Komentarze

Park Technologiczny Opole 4

Park Technologiczny w Opolu. W Opolu powstanie architektoniczny spodek?

Fot: 81.waw.pl
 • Park Technologiczny Opole 1
 • Park Technologiczny Opole 2
 • Park Technologiczny Opole 3
 • Park Technologiczny Opole 4
 • Park Technologiczny Opole 5

Park Technologiczny w Opolu projektu pracowni 81.waw.pl wygląda jak spodek. Zobacz projekt z nowoczesną architekturą Parku Technologicznego w Opolu.

Od niedawna władze Opola stawiają na intensywny rozwój, który zmieni oblicze miasta. W okolicy powstają nowe inwestycje, a do Opola ściąga świeży kapitał. Miasto przyciąga także młodych architektów, dlatego w ostatnim czasie powstało wiele znakomitych projektów. O tym, że Opole się zmienia świadczy choćby, ogłoszony przez Ratusz, konkurs na budowę nowej siedziby Parku Naukowo-Technologicznego. Wygląda więc na to, że ponad dwuhektarowa powierzchnia w dzielnicy Bierkowice, nieopodal centrum handlowego oraz wałbrzyskiej strefy ekonomicznej już wkrótce stanie się intelektualnym centrum miasta. Działka, na której stanie inwestycja jest dobrze skomunikowana. W pobliżu znajduje się bowiem Centrum Handlowe Karolinka, a nieopodal powstaje Centrum Wystawienniczo-Kongresowe. Nowa siedziba Parku znajduje się także w sąsiedztwie ul. Wrocławskiej, czyli drogi dojazdowej do autostrady A4 w kierunku zachodnim i do centrum miasta w kierunku wschodnim.

Niezwykle ciekawą i nowatorską koncepcję architektoniczną Parku Technologicznego w Opolu zaproponowała warszawska pracownia 81.WAW.PL. Z myślą o stworzeniu przyjaznej, nowoczesnej, a zarazem funkcjonalnej przestrzeni naukowej architekci zaproponowali projekt w kształcie futurystycznego pierścienia o wysokim walorze estetycznym. Proponowana koncepcja ma na celu połączenie 5 etapów inwestycji, między innymi inkubatora, budynku laboratoryjno-doświadczalnego czy Strefy Integracji w jedną spójną formę. Autorzy projektu z 81.WAW.PL zakładają powstanie budynku w kształcie pierścienia z dobrze zagospodarowanym wewnętrznym patio. Pierścień pomieści wszystkie oddziały Parku, natomiast patio zostanie wykorzystane jako Strefa Integracji. Budynek podzielono na cztery niezależnie funkcjonujące strefy, posiadające również oddzielne wejścia. - Oddziały Parku, chociaż stanowią odrębne całości, zostaną połączone wspólną komunikacją, która na co dzień ułatwi poruszanie się po tym kosmicznym obiekcie.

Dodatkowo, przy każdym wejściu zaplanowano dwukondygnacyjne przestrzenie, które mają połączenie z patio i posłużą za wewnętrzne strefy integracji – wyjaśnia Anna Paszkowska, architektka z pracowni z 81.WAW.PL. Przeznaczenie oraz nazwa Parku Naukowo-Technologicznego były dla 81.WAW.PL bezpośrednią inspiracją do działania. Najważniejszą, bo umieszczoną w centrum budynku, Strefę Integracji architekci zaplanowali w oparciu o skojarzenia z naturą, zielenią oraz relaksem. To właśnie w tej strefie ludzie mają wymieniać się doświadczeniami, wzajemnie inspirować, odpoczywać. Dlatego dostęp do przestrzeni zaplanowano bezpośrednio od zewnątrz.

PARK TECHNOLOGICZNY W OPOLU JAK SPODEK

Strefę Integracji podzielono na 4 okręgi. Pierwszy krąg to sztuczna rzeka na kształt fosy, drugi znajdzie się poniżej pierwszego i zostanie przeznaczony na ścieżkę spacerową. Również tutaj wszyscy odwiedzający będą mogli dostać się bezpośrednio od głównego wejścia, usytuowanego w „pęknięciu” budynku. Trzeci okrąg ma być najwyżej położonym miejscem na placu i przypominać antyczny amfiteatr z przeskalowanymi schodami, pełniącymi funkcję miejsc do siedzenia. Aby patio było funkcjonalne i każdy przechodzień łatwo mógł zmienić krąg, wszystkie ścieżki spacerowe spotykają się przy wspólnym głównym wejściu – podkreśla Anna Paszkowska. Wyjątkowy, a wręcz kosmiczny projekt architektoniczny wymagał także użycia specjalnych materiałów.

- Elewację zewnętrzną zaplanowaliśmy ze szkła oraz stalowej siatki z ukośną perforacją. Podczas gdy szkło otacza całą bryłę pierścienia, siatka stanowi osłonę przeciwsłoneczną dla pomieszczeń budynku – tłumaczy Rafał Grudziąż, współautor projektu. Architektom z pracowni 81.WAW.PL zależało przede wszystkim na stworzeniu budynku dynamicznego i żywego, który jest w ciągłym ruchu. Ruch natomiast jest nieodłącznie związany z nauką oraz nowymi technologiami. W dodatku forma okręgu wydaje się być idealna dla instytucji naukowej i popularyzatorskiej.

Według założeń architektów w pierwszej kolejności miałyby powstać dwa budynki, razem tworzące podkowę oraz parking, początkowo na 119 miejsc. W kolejnych etapach zaplanowano dobudowanie kolejnych części Parku-pierścienia, powiększonego parkingu, a jako zwieńczenie budowy miałaby powstać zielona Strefa Integracji. Niebanalna architektura projektu, nawiązująca do nowoczesnych stadionów piłkarskich bądź statków kosmicznych na pewno zmieniłaby oblicze Opola. Już sam atrakcyjny wygląd projektu Parku zachęca do bliższego przyjrzenia się wizji warszawskich architektów.

Zdjęcia: 81.waw.pl
Data publikacji: 14.09.2012 11:01
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.