archirama.pl

Leczenie kolorem i dobrą przestrzenią - pawilon radioterapii w Tarnowie

Szpital to miejsce przede wszystkim dla ludzi. Jak w żadnym innym przypadku jakość architektury może mieć kolosalny wpływ na samopoczucie, a nawet rekonwalescencję chorych. Pawilon radioterapii przy szpitalu w Tarnowie, dzieło Romualda Loeglera, to udana terapia kolorem, światłem i przyjazną przestrzenią

Pawilon radioterapii przy szpitalu w Tarnowie

Atelier Loegler: pawilon radioterapii przy szpitalu w Tarnowie

Fot: dzięki uprzejmości pracowni Atelier Loegler, Wojciech Kryński

W dobie zaawansowanych technologii medycznych projektowanie szpitali jest jednym z największych wyzwań, jakie stają przed architektem. Musi on pomieścić w budynku skomplikowane instalacje, a także stworzyć elastyczną strukturę, która umożliwi stałą konserwację urządzeń i ich wymianę co kilka lat. Z drugiej strony, w odróżnieniu od obiektów przemysłowych, tak samo uwarunkowanych przez rozwiązania techniczne, nie można pominąć faktu, że szpital to miejsce przede wszystkim dla ludzi.

Projektanci z pracowni Romualda Loeglera trzy lata temu zwyciężyli w ogólnopolskim konkursie na budynek Zakładu Radioterapii przy Szpitalu Wojewódzkim w Tarnowie. Pawilon, o wymiarach 40 na 50 metrów, powstał na tyłach istniejącego kompleksu szpitalnego i całkowicie się od niego różni. Nowy obiekt jest znacznie niższy – jedno- i dwukondygnacyjny, z racjonalnym i funkcjonalnym układem wnętrza. Szeroki, wyłożony drewnem podcień od strony zachodniej prowadzi do całkowicie przeszklonego holu wejściowego na parterze, utrzymanego w stalowej kolorystyce, z nowoczesnymi minimalistycznymi meblami: ladą recepcyjną, szafkami dla pacjentów oraz małym bufetem. Stąd rozchodzą się dwa prostopadłe korytarze spinające cały budynek.

Pomieszczenia biurowe, administracyjne oraz kilkadziesiąt pokoi dla hospitalizowanych pacjentów umieszczono w dwukondygnacyjnej, dwutraktowej części na planie litery L. Pomiędzy jej ramionami znalazła się parterowa część lecznicza. Jej centrum stanowią trzy bunkry o ścianach metrowej grubości. Masywne gabinety radioterapii oraz tomografii, niewymagające doświetlenia dziennego, otoczone są przez pomieszczenia pomocnicze, które obudowano eteryczną, przeszkloną elewacją. Jej wielowarstwowa skóra składa się z półtransparentnych szklanych kształtek Linit oraz wertykalnych pasów przeźroczystego szkła, na których zamontowano okna. Takie rozwiązanie daje wrażenie niematerialnych elewacji ciągnących się od ziemi aż po dach, nawet jeśli znajdują się za nimi ściany pełne bądź attyka. Na wizualizacjach fasady budynku jawiły się jednak jako abstrakcyjna kompozycja pasów o różnej przeźroczystości, w realizacji zepsuto ten efekt zbyt grubą stolarką okienną. Inaczej rozwiązano tylko wschodnią, całkowicie przeszkloną elewację, która otwiera się na tereny rekreacyjne.

Klarowną bryłę pawilonu radioterapii zaburza szklana nadbudowa z korytarzami piętra – wystaje ona ponad łagodny łuk dachu w formie ostrego klinu. Korytarze te stanowią również największy problem użytkownika – architekt nie przewidział, że ostatnia kondygnacja, na skutek oszczędności wprowadzonych przez inwestora, będzie pozbawiona klimatyzacji, w związku z tym nic nie chroni jej przed przegrzewaniem.

Dzięki licznym przeszkleniom i otwarciom widokowym oraz żywym kolorom na posadzce, wnętrza przewyższają standardem typową przestrzeń współczesnych szpitali. Powstały także miejsca wypoczynku na zewnątrz – podcień od zachodu, wewnętrzne patio oraz tylny taras po wschodniej stronie budynku. Zakład radioterapii w Tarnowie, wyposażony w najnowszy sprzęt medyczny i porównywalny z najlepszymi placówkami medycznymi na świecie, to jeden z niewielu obiektów szpitalnych w Polsce tak harmonijnie łączący skomplikowane wymogi techniczne z niestandardową, przyjazną pacjentowi architekturą.

Źródło: "Architektura-murator" 1/2009
Autor: Tomasz Malkowski
Zdjęcia: Wojciech Kryński, dzięki uprzejmości pracowni Atelier Loegler, Major architekci
Data publikacji: 14.06.2011 11:08

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!