archirama.pl

Pawilony ogrodowe jako świetna architektura? Francuzi udowadniają, że tak!

We Francji zakończył się niedawno konkurs architektoniczny na ogólnodostępne pawilony ogrodowe dla planowanego nowego paryskiego parku w Poissy. Wygrała propozycja konsorcjum pracowni AWP i HHF. Architekci postawili na archetypiczną formą domu z dwuspadowym dachem, ale pawilony to wariacje i zaskakujące konfiguracje tradycyjnych brył

Pawilony ogrodowe

Pawilony ogrodowe, które staną w nowym parku w Carrière-sous-Poissy pod Paryżem. Projekt: konsorcjum pracowni AWP i HHF

Fot: HHF architects

Na 113 hektarach nad brzegiem Sekwany w Carrière-sous-Poissy pod Paryżem powstaje nowy, olbrzymi park miejski. Będzie służył nie tylko lokalnej społeczności, ale i zmęczonym zgiełkiem miasta paryżanom, gdyż zielona enklawa jest w pobliżu ostatniej stacji kolejki RER (linii A). W pobliżu znajduje się też ważna atrakcja turystyczna, słynna willa Savoye, arcydzieło Le Corbusiera i jedna z ikon nowoczesnej architektury.

Nowy park zaprojektowało paryskie biuro projektowania krajobrazu – Agence TER. Ogród ma mieć nie tylko funkcje rekreacyjne, ale i edukacyjne. Ekologii i zrównoważonemu rozwojowi poświecone będą liczne pawilony ogrodowe. I to właśnie na ich projekt ogłoszono konkurs architektoniczny.

Wygrała propozycja konsorcjum pracowni AWP i HHF. Stworzyli ciąg pawilonów, których wspólnym elementem jest konstrukcja z drewna oraz forma oparta na tradycyjnej bryle domu z dwuspadowym dachem. Tyle że architekci z oklepanej formuły stworzyli nową jakość poprzez zaskakujące zestawienia „domków”.

Sterta archetypicznych domów tworzy wieżę obserwacyjną. Z kolei pozornie chaotyczne zbiorowisko kilku takich domków tworzy spore pawilony wystawowe, restauracje, kioski. Wszystkie pawilony ogrodowe prezentują się na wizualizacjach świeżo i bezpretensjonalnie!

Autor: TM
Zdjęcia: HHF architects
Data publikacji: 14.09.2011 16:35

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!