Architektura
ARCHITEKTURA

Piękna 19, czyli Mała Pasta. Architektura Warszawy i biurowce

  • Komentarze

Współczesna architektura Warszawy: Mała Pasta w nowej odsłonie

Współczesna architektura Warszawy: Mała Pasta, czyli biurowiec przy Pięknej 19

  • Współczesna architektura Warszawy: Mała Pasta w nowej odsłonie
  • Piękna 19, Warszawa. Wnętrze nowego biurowca w centrum Warszawy
  • Mała Pasta w centrum Warszawy, wnętrze budynku

Mała Pasta to nowy biurowiec położony w centrum Warszawy, niedaleko socrealistycznej architektury Placu Konstytucji. Jak udała się modernizacja historycznego budynku? GALERIA


Mała Pasta to jeden z przykładów modernistycznej architektury Warszawy.  Historyczny budynek powstał w latach 1936-1938. Bryła była częścią kompleksu budynków centrali telefonicznej Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonów, znanej przede wszystkim z główneggo obiektu, czyli ierwszego warszawskiego wysokościowca. Projekt Małej Pasty przygotował Józef Napoleon Czerwiński, warszawski architekt mający na koncie wiele realizacji w śródmieściu Warszawy.  Budynek został w czasie wojny zrujnowany, w czasie Powstania Warszawskiego o budynek toczyły się ciężkie walki.

Rewitalizacja modernistycznej bryły

Projekt modernizacji budynku przy Pięknej 19 oraz architekturę wnętrz przygotował Maciej Myszkowski, a za całą inwestycję odpowiada BL Investment Trust. We wnętrzach nawiązano do wzorów modernistycznej architektury. Wykładzina z wzorzystego marmuru jest tłem dla prostych brył recepcji, a wystrój uzupełnia solidna stolarka i lampy kojarzące się ze stylistyka art deco.  
Adaptacja modernistycznej architektury do współczesnych potrzeb wymagała sporo pracy. Inwestor wyposażył biurowiec w klimatyzację, techniczne podłogi i windę firmy KONE. Przy okazji przebudowy powiększono powierzchnię obiektu, powiększając najwyższą kondygnację. Nadbudowana część wyraźnie odcina się od głównej bryły. Lekka konstrukcja, szklane „żyletki” na elewacji i jasne kolory dzielą elewację na dwie części.

Jak będzie wyglądało wnętrze bryły, zależy przede wszystkim od najemców. Projekt pozwala na podzielenie biurowca na niewielkie pomieszczenia, albo założenie typowego open space. Powierzchnia biurowa to ok. 2300 m kw. Być może dodatkowe pomieszczenia (np. archiwa czy magazyny) powstaną w piwnicy.

Tak wyglądał budynek przed modernizacją:


Wyświetl większą mapę

przeczytaj rowniez
Data publikacji: 6.05.2014 14:04
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.