Nowy drapacz chmur na Woli
Czy centrum Warszawy przesuwa się na zachód? Wiele na to wskazuje. W dzielnicy Wola, dawniej fabrycznej, powstają kolejne wieżowce, biurowce, budynki apartamentowe. Okolice Ronda Daszyńskiego są jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rejonów Warszawy, a po uruchomieniu drugiej linii metra staną się łatwiej dostępne. Charakterystycznym punktem na mapie dzielnicy będzie nowy wieżowiec, Warsaw Spire. Inwestor, firma Ghelamco, właśnie przedstawiła plany nowego placu, który powstanie przy drapaczu chmur.
Nowe bryły wśród zieleni
U stóp drapacza chmur powstanie nowy miejski plac. Projekt przygotowało znane biuro architektury krajobrazu Wirtz International Landscape Architects. Belgijscy projektanci od lat tworzą współczesną architekturę krajobrazu, od ogrodów Pałacu Elizejskiego, przez Jardin du Carrousel w Ogrodach Tuileries w Paryżu, po Jubilee Park w londyńskim Canary Wharf. Nowa koncepcja zakłada stworzenie nowej zielonej przestrzeni. Inwestor zapowiada posadzenie na placu dziesiątek wysokich drzew. Znajdą się między nimi „żywe skamieniałości”, metasekwoje chińskie, cyprysiki błotne i złociste glediczie. Przez całą długość placu ma popłynąć „rzeka” – sztuczny zbiornik z wymuszonym obiegiem wody, który ma wyglądać jak wypływający z jeziorka strumień.
Architektura wnętrz w skali placu
Posadzka placu Europejskiego zostanie wyłożona granitową kostką. Jak z dumą podkreślają inwestorzy – takim samym portugalskim kamieniem pokryty jest dziedziniec paryskiego Luwru.
Co prawda plac Europejski zawdzięcza nazwę pobliskiej siedzibie Frontex, jedynej agencji UE z centralą w Polsce, ale też poziom realizacji ma nie odstawać od europejskiego poziomu. Na miejskim placu znajdzie się stacja rowerowa, meble miejskie i ogródki letnie. Na parterach pobliskich budynków mają działać kawiarnie i restauracje – krótko mówiąc, u stóp drapacza chmur ma powstać miejski plac z prawdziwego zdarzenia, przyciągający mieszkańców okolicy. Jeden z pawilonów prezentowanych w wizualizacjach to niewielki blob. Planowane jest też rewitalizacja pobliskiego magazynu. Oczyszczone, ceglane mury w połączeniu z nową szklaną elewacją mają pomieścić np. jedną z restauracji.
Amfiteatr przed wieżowcem
Na placu Europejskim w pobliżu ulicy Grzybowskiej powstanie amfiteatr. Inwestor zapowiada, że bryła amfiteatru na co dzień będzie służyć jako taras widokowy, a np. wieczorami będą się w nim odbywać koncerty, spektakle i inne wydarzenia, organizowane np. przez władze dzielnicy. Dodatkową atrakcją dla odwiedzających plac będzie tzw. pasaż artystyczny. Wzdłuż ulicy Grzybowskiej powstanie miejsce przeznaczone na czasowe wystawy młodych artystów. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja dostosowana będzie do całorocznego eksponowania obrazów, rzeźb, instalacji artystycznych. Na placu Europejskim działać ma też tzw. pasaż artystyczny, rodzaj plenerowej galerii sztuki. Wzdłuż ulicy Grzybowskiej prezentowane będą prace młodych artystów. Murale młodych projektantów pojawiają się w jednym z najbardziej ruchliwych miejsc w Warszawie, u wejścia do stacji Metro Centrum. Młodą sztukę można też czasem oglądać w przestrzeni publicznej innych części miasta, ale taka galeria, przyciągająca młodych artystów, może być interesującym punktem na mapie Woli. Specjalne bryły maja służyć do eksponowania obrazów, rzeźb i instalacji artystycznych.
