archirama.pl

Polacy zbudowali hotel z lodu – duet Czajkowski i Marks

Pierwsi polscy projektanci zawitali pod samo koło biegunowe. Architekt wnętrz Tomasz Czajkowski i rzeźbiarz Eryk Marks wykonali jeden z pokoi w słynnym hotelu z lodu w Jukkasjärvi w północnej Szwecji. Ten budowany co rok hotel istnieje tylko do pierwszych roztopów, kiedy to zamienia się... w kałużę. Nad jego wnętrzami pracują zaproszeni artyści i architekci z całego świata

Nasi w krainie lodu

Hotel w Jukkasjärvi, w północnej Szwecji

Fot: Ben Nilsson/Big Ben Productions, © ICEHOTEL

Po raz pierwszy do stworzenia słynnego lodowego hotelu w Jukkasjärvi, w północnej Szwecji, przyczynili się Polacy. W sezonie zimowym, od 21 lat, jest on budowany na nowo. Corocznie też rozpisywany jest konkurs na projekty artystycznych pokoi (Art Suites). Jeden z nich zrealizowali: architekt wnętrz Tomasz Czajkowski i rzeźbiarz Eryk Marks. Praca Polaków nosi nazwę ART DÉCO i jest inspirowana duchem tej epoki.

W hotelu z lodu znajduje się 60 pokoi, w tym 21 stworzonych przez wybranych w konkursie artystów. Są one prezentowane podczas wycieczek, podobnie jak projektowana co sezon kaplica, recepcja i bar. Hotel działa od grudnia do połowy kwietnia, kiedy topnieje.

Właściciele lodowego hotelu w Jukkasjärvi planują, że w 2015 roku będą korzystać tylko z odnawialnych źródeł energii, co 200 km na północ od koła arktycznego może okazać się dużym wyzwaniem. 

Informacje: www.icehotel.com, www.czajkowskipracownia.pl

Źródło: "Architektura-murator" 02/2011
Autor: Agnieszka Dąbrowska
Zdjęcia: dzięki uprzejmości projektantów, Ben Nilsson/Big Ben Productions, © ICEHOTEL
Data publikacji: 15.06.2011 11:10

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!