Architektura
ARCHITEKTURA

Polka w gronie najlepszych młodych architektów w Europie - 40 under 40

  • Komentarze

Aleksandra Jaeschke

Caterpillar, czyli kładka dla pieszych łącząca istniejące budynki biurowe z nowymi obiektami, Augusta we Włoszech, 2008. Projekt AION (Aleksandra Jaeschke i Andrea Di Stefano)

Fot: www.a-i-o-n.com
  • Aleksandra Jaeschke
  • Aleksandra Jaeschke
  • Aleksandra Jaeschke
  • Aleksandra Jaeschke

Co roku publikowana jest lista 40 under 40 – nagrody dla 40 najciekawszych architektów europejskich młodego pokolenia, poniżej 40 roku życia. W tej edycji wśród wyróżnionych osób znalazła się tylko jedna z Polski – Aleksandra Jaeschke. Ta absolwentka londyńskiej Architectural Association od 3 lat współprowadzi we Włoszech pracownię AION

Europejskie Centrum Architektury, Sztuki, Dizajnu i Studiów Urbanistycznych oraz The Chicago Athenaeum: Muzeum Architektury i Dizajnu co roku ogłaszają listę najlepszych 40 architektów europejskich poniżej 40 roku życia.

W tym roku w tym prestiżowym gronie mamy tylko jednego reprezentanta naszego kraju, a właściwie przedstawicielką. Tytuł 40 under 40 przypadł Aleksandrze Jaeschke rodem z Żelazowej Woli.

Jaeschke ukończyła w 2005 roku renomowaną Architectural Association School of Architecture w Londynie, której dyplomem szczycą się m.in. Zaha Hadid czy Rem Koolhaas. W tym samym roku razem z innym absolwentem tej uczelni – Włochem Andrea Di Stefano rozpoczęła stałą współpracę. Architektoniczny duet zaowocował założeniem w 2008 roku w Syrakuzach na Sycylii wspólnej pracowni AION. Pracownia ma bardziej charakter badawczy i teoretyczny, jej awangardowe projekty to innowacyjne eksperymenty z pogranicza inżynierii, sztuki i architektury.

Jaeschke ma też na koncie współpracą z nowojorską pracownią BIOTHING oraz londyńską ACAB. Prowadziła również warsztaty dizajnu  w Antwerpii, Orleanie i Syrakuzach.

Jednym z ciekawszych projektów Jaeschke i Di Stefano była koncepcja kampusu uniwersyteckiego w Syrakuzach. Była to propozycja architektury topografii, gdzie budynki zlewają się z kontekstem wzgórz. Uczelnianie budynki samie miały tworzyć sztuczne wzniesienia, tak by jak najbardziej zintegrować się z naturalnym krajobrazem.

 

Więcej projektów Aleksandry Jaeschke zobacz na stronie jej pracowni: www.a-i-o-n.com

przeczytaj rowniez
Autor: TM
Zdjęcia: www.a-i-o-n.com
Data publikacji: 19.09.2011 15:26
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.