archirama.pl

Polka w gronie najlepszych młodych architektów w Europie - 40 under 40

Co roku publikowana jest lista 40 under 40 – nagrody dla 40 najciekawszych architektów europejskich młodego pokolenia, poniżej 40 roku życia. W tej edycji wśród wyróżnionych osób znalazła się tylko jedna z Polski – Aleksandra Jaeschke. Ta absolwentka londyńskiej Architectural Association od 3 lat współprowadzi we Włoszech pracownię AION

Aleksandra Jaeschke

Caterpillar, czyli kładka dla pieszych łącząca istniejące budynki biurowe z nowymi obiektami, Augusta we Włoszech, 2008. Projekt AION (Aleksandra Jaeschke i Andrea Di Stefano)

Fot: www.a-i-o-n.com

Europejskie Centrum Architektury, Sztuki, Dizajnu i Studiów Urbanistycznych oraz The Chicago Athenaeum: Muzeum Architektury i Dizajnu co roku ogłaszają listę najlepszych 40 architektów europejskich poniżej 40 roku życia.

W tym roku w tym prestiżowym gronie mamy tylko jednego reprezentanta naszego kraju, a właściwie przedstawicielką. Tytuł 40 under 40 przypadł Aleksandrze Jaeschke rodem z Żelazowej Woli.

Jaeschke ukończyła w 2005 roku renomowaną Architectural Association School of Architecture w Londynie, której dyplomem szczycą się m.in. Zaha Hadid czy Rem Koolhaas. W tym samym roku razem z innym absolwentem tej uczelni – Włochem Andrea Di Stefano rozpoczęła stałą współpracę. Architektoniczny duet zaowocował założeniem w 2008 roku w Syrakuzach na Sycylii wspólnej pracowni AION. Pracownia ma bardziej charakter badawczy i teoretyczny, jej awangardowe projekty to innowacyjne eksperymenty z pogranicza inżynierii, sztuki i architektury.

Jaeschke ma też na koncie współpracą z nowojorską pracownią BIOTHING oraz londyńską ACAB. Prowadziła również warsztaty dizajnu  w Antwerpii, Orleanie i Syrakuzach.

Jednym z ciekawszych projektów Jaeschke i Di Stefano była koncepcja kampusu uniwersyteckiego w Syrakuzach. Była to propozycja architektury topografii, gdzie budynki zlewają się z kontekstem wzgórz. Uczelnianie budynki samie miały tworzyć sztuczne wzniesienia, tak by jak najbardziej zintegrować się z naturalnym krajobrazem.

 

Więcej projektów Aleksandry Jaeschke zobacz na stronie jej pracowni: www.a-i-o-n.com

Autor: TM
Zdjęcia: www.a-i-o-n.com
Data publikacji: 19.09.2011 15:26

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!