Architektura
ARCHITEKTURA

Co zobaczyć w Katowicach? Polowanie na katowicki modernizm. Architektura Katowic

  • Komentarze

Drapacz Chmur, ul. Żwirki i Wigury. Modernistyczna architektura Katowic

Drapacz Chmur, ul. Żwirki i Wigury 15/17, Katowice – wybudowany na bazie nowatorskiej konstrukcji stalowej, swego czasu najwyższy w Polsce, prestiżowy obiekt zaprojektowali konstruktor Stefan Bryła i architekt Tadeusz Kozłowski.

Fot: Paulina Patrylak

Majówka 2014 - co zobaczyć w Katowicach? Katowickie ulice są pełne dobrej architektury modernistycznej. Choć w znacznym stopniu jest ona wypierana przez dzisiejsze, ultranowoczesne biurowce, to jednak opuszczając ścisłe centrum miasta, jesteśmy w stanie znaleźć mnóstwo przykładów modernizmu. Architektury, która stała się symbolem tego miasta. Kiedyś zachwycała, potem chwilowo zapomniano o niej, by obecnie znów święciła triumfy tworząc tzw. „Szlak Moderny”

Katowickie ulice są pełne dobrej architektury modernistycznej. Choć w znacznym stopniu jest ona wypierana przez dzisiejsze, ultranowoczesne biurowce, to jednak opuszczając ścisłe centrum miasta, jesteśmy w stanie znaleźć mnóstwo przykładów modernizmu. Architektury, która stała się symbolem tego miasta. Kiedyś zachwycała, potem chwilowo zapomniano o niej, by obecnie znów święciła triumfy tworząc tzw. „Szlak Moderny”.

Ile modernizmu w modernie?

Jednak „Szlak Moderny” to tylko niewielka część wszystkich budynków, domów i kamienic, które, wybudowane w stylu modernistycznym, do dziś funkcjonują w mieście. Południowa część śródmieścia nie od dziś znana jest ze swoich urokliwych uliczek, pełnych modernistycznych willi. To zdecydowanie ta piękniejsza część Katowic, robiąca wrażenie na wszystkich, którym miasto kojarzyło się wyłącznie z socrealistyczną architekturą.
Niejednokrotnie spotykamy się z opinią o złym stanie tychże niszczejących budynków, co dla wszystkich malkontentów jest wystarczającym argumentem przemawiającym za wyburzeniem lub też gruntowną (i zarazem agresywną) modernizacją.
 Jeśli obiekt został wpisany do rejestru zabytków, wówczas sytuacja staje się, wbrew pozorom, mniej skomplikowana. Miasto bowiem zdaje się mieć coraz większą świadomość znaczenia architektury modernistycznej. Dba o jak najlepsze zachowanie pierwotnego stanu, nawet w przypadku prac modernizacyjnych. Te budynki, które doczekały się termomodernizacji kilka lub nawet kilkanaście lat temu, nie miały tyle szczęścia i spuchnęły od warstwy ocieplenia i tynków w pastelowych kolorach. To w znaczący sposób odebrało im urok i uczyniło z nich typowe bloki mieszkalne z modernistycznymi detalami.
Tymczasem prawdziwa moderna to zgaszone i stonowane odcienie fasad (choć nie brakuje wyjątków, np. katowicki kościół garnizonowy w oryginalnym odcieniu różu).


Wyświetl większą mapę

Ośrodek dobrej szkoły architektów

Na szczęście, w Katowicach nie brakuje dobrych przykładów modernizmu. Sporo w tym zasługi tzw. lwowskiej szkoły architektury – wybitnych absolwentów Politechniki Lwowskiej, którzy upatrzyli sobie Górny Śląsk, a w szczególności Katowice, jako swój ośrodek twórczości. Nazwiska takie jak: Schayer, Michejda czy Bryła, wpisały się genialnymi realizacjami w przestrzeń tego miasta.
Katowicka moderna idealnie wpisywała się w 5 zasad sporządzonych przez „papieża Corbu” (Le Corbusiera).
Dziś najgorzej wygląda kwestia masztów, które w większości kamienic zostały zdemontowane. Również idealny rytm wstęgowych okien często jest zaburzany przez samowolę mieszkańców, którzy wyłamują się z tej harmonii np. zmieniając kolor okiennic przy wymianie okien.
W modernistycznych budynkach Katowic możemy podziwiać rzadko spotykane gięte szyby, których unikatowość do dziś zachwyca, ale również wprawia w konsternację w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń.
Wyjątkowo często trafimy na tzw. termometry, czyli pionowe wąskie okna biegnące przez całą wysokość klatki oraz małe, okrągłe okienka, wyglądem przypominające bulaje statku, w  modnym wówczas stylu okrętowym. Miał on dodawać potęgi i monumentalności budynkowi.
Znajdziemy również płaskie dachy (nierzadko w pierwotnym założeniu miały stać się tarasami i ogrodami), narożne okna, wolny parter i fantastyczne ogrody zimowe.


Wyświetl większą mapę

Gdzie szukać modernizmu w Katowicach?

Właściwie całe śródmieście, a zwłaszcza jego południowa część, usiane jest przykładami katowickiego modernizmu. Sporo unikalnych, modernistycznych willi znaleźć można w dzielnicy Brynów, a zwłaszcza na Osiedlu Ptasim, które w dwudziestoleciu międzywojennym było symbolem luksusu i wysokiej rangi społecznej. W architektoniczne „smaczki” obfitują również takie ulice jak: Astrów, Różana, Bratków, Jordana, Skłodowskiej-Curie oraz ich okolice.
Nie znaczy to jednak, że tylko tam natkniemy się na modernizm. Miasto jest gotowe na eksplorację i kusi kolejnymi wąskimi uliczkami.
Warto wybrać się zatem na swój własny spacer po modernie!

- Paulina Patrylak

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: Paulina Patrylak
Data publikacji: 4.04.2014 16:00
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.