Nagrodzone kategorie i oceniający eksperci
Nominacje dla kandydatów przyznano w dziewięciu kategoriach: kultura i nauka, nowe i stare, dom i mieszkanie, biura i przemysł, sport, ekologia, przestrzeń publiczna i transport, wydarzenie 2011 oraz nadzieja 2011.
Spośród nadesłanych prawie 500 kandydatów, eksperci wybrali te najlepsze. Grono jurorskie złożone było ze znanych osobistości świata architektury: Urszuli Gołoty – architekt, kustosz Działu Architektury i Sztuki Współczesnej Muzeum Architektury we Wrocławiu; Bartosza i Michała Haduchów – architekci z krakowskiej grupy projektowej NarchitekTURA, publicyści, Marcina Kościucha – architekta, współzałożyciela poznańskiej pracowni Ultra Architects, wiceprezesa poznańskiego oddziału SARP; Piotra Kuczi – architekta prowadzącego biuro w Osnabrueck w Niemczech, zaangażowanego w idee architektury zrównoważonej.
Laureat kategorii kultura i nauka
W tej kategorii bezkonkurencyjna okazała się realizacja gmachu Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach. Projekt wykonany został przez architektów z pracowni HS99. Powszechnie nazywany rudzielcem, gmach zdobył uznanie nie tylko polskich, ale i światowych projektantów. Jego unikalny kolor to sprawa użycia rudego piaskowca prosto z Indii. Zaznacza się, że kolor elewacji ma nawiązywać do lokalnej tradycji budowlanej. Dodatkowo elewacja została wzbogacona o podłużne, cieniutkie okna (o szerokości 18 cm każde), rozłożone w regularny sposób. Dzięki temu bryła zyskała swój rytm i harmonię.
>> Dowiedz się więcej na temat biblioteki w Katowicach!
Zwycięzca kategorii „nowe i stare”
Tu profesjonalne jury oraz internauci wybrali tymczasową siedzibę Muzeum Współczesnego we Wrocławiu, na której potrzeby zaadaptowany został schron z lat 40 XX wieku. Autorami zwycięskiego projektu adaptacji są dwie wrocławskie pracownie: VROA Architekci i Ch+ Architekci. Rewitalizacja elewacji istniejącego od 1942 roku budynku, rozpoczęła się w 2009 roku. Elewacje pomalowano na kolor kremowy, a na froncie pojawił się mural Stanisława Dróżdża pt. 'Klepsydra'. Podjęto się także misji odrestaurowania wnętrza gmachu. Projekt zakładał wydobycie najistotniejszych elementów wnętrza przy jednoczesnym utrzymaniu jego surowości.
Zwycięzcy kategorii dom i mieszkanie oraz biuro i przemysł
W pierwszej z tych kategorii bezkonkurencyjny okazał się projekt 19 dzielnica, usytuowany na warszawskiej Woli. Założenie stworzone przez biuro JEMS Architekci, ma na celu stworzenie ze zwykłego osiedla pewnej całości, oddzielnego świata - uporządkowanego organizmu urbanistycznego z ulicami, placami, zielenią i usługami.
Kolejna kategoria posiada aż dwóch laureatów: Komin73 - czyli biuro pracowni projektowych przy ul. Mińskiej 25 w Warszawie autorstwa trzech pracowni: Projekt Praga, Super Super i WWAA oraz siedziba firmy Pol Aqua w Warszawie - zaprojektowana przez biuro Hermanowicz Rewski Architekci. Komin 73 to ponad 1000 m2 przestrzeni, która zajęta jest przez trzy warszawskie pracownie projektowe: Projekt Praga, Super Super i WWAA Natomiast budynek siedziby firmy Pol Aqua, zajmujący obszar aż 17 ha, poraża swoją nowoczesnością, ale zarazem bardzo dobrze rozplanowaną urbanistyką.
Także dwa równorzędne pierwsze miejsca przyznano w kategorii 'Ekologia': demonstracyjny dom pasywny pod Złotowem zaprojektowany przez Emilię Durkę-Zielińską i Walentego Durkę z biura Dom Architektów oraz siedziba firmy FIS SST w Gliwicach autorstwa pracowni Zalewski Architecture Group.
>> Moda na ekologię? Przeczytaj o tym, jak budować ekologicznie!
Obiekt sportowy XXL
Tu zwycięzcą okazał się PGE Arena w Gdańsku. Bursztynowy stadion, dzięki swojej lekkości, pomysłowości materiałowej zdobył uznanie jury. A jego wyjątkowość będzie można podziwiąć na zbliżających sie mistrzostwach EURO 2012.
Tytuły najlepszych w kategorii 'Przestrzeń publiczna i transport' przypadły dwóm realizacjom: Parkowi Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zaprojektowanemu (podobnie jak gmach CNK) przez RAr2 Laboratorium Architektury oraz Wieży Kontroli Ruchu Lotniczego w Łodzi autorstwa biura Szcześniak Denier Architekci.
Wydarzenie w rozmiarze XXL
Tu wygrała dosyć świeża sprawa, a mianowicie problem z realizacją projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Obecnie zakończono współpracę z architektem Christianem Kerezem. Teraz pozostaje nam czekać kolejne kilka lat na rozstrzygnięcie nowego konkursu.
Zwycięzcą ostatniej kategorii, czyli nadzieją architektury w roku 2011 został dom - arka Roberta Koniecznego w Brennej.

-
Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
