archirama.pl

Ćwierćfinał Euro na Narodowym. Co jeszcze musisz zobaczyć w Warszawie?

Ćwierćfinał Euro 2012 na Stadionie Narodowym w Warszawie. Ale to nie wszystko, co Warszawa przygotowała dla kibiców. Co robić w wolnych dniach między meczami? Co warto zobaczyć w stolicy podczas Euro 2012? Sprawdź sam.

Stadion Narodowy w Warszawie

Stadion Narodowy w Warszawie - makieta

Fot: www.stadionnarodowy.org.pl

Stadion Narodowy – centrum piłkarskich emocji zachwyca architekturą

Przyjeżdżając do stolicy na EURO 2012, nawet jeżeli nie posiadamy biletu na mecz, musimy zobaczyć Stadion Narodowy, który od niedługiego czasu urozmaica krajobraz Warszawy nad Wisłą. Stworzona w barwach narodowych bryła, stanowi obecnie pewnego rodzaju symbol stolicy. Mimo licznych dyskusji i kontrowersji, jakie wzbudzała budowa stadionu w niecce dawnego stadionu X lecia, dzisiaj jest uznawany za jeden z najciekawszych obiektów w Polsce. Zaprojektowany przez Konsorcjum JSK Architekci, stadion może pomieścić 58 tys kibiców. Obiekt stanowi poza areną piłkarską, także miejsce spotkań biznesowych, czy po prostu pewnego rodzaju budowle godną zwiedzania. Posilić się tu można w jednej z 4 restauracji czy zasiąść na jednym z 58 tys miejsc na trybunach.

Przystanek Warszawa – Stadion – kawałek historii warszawskiej architektury

Będąc na Stadionie Narodowym warto zajrzeć także na wyremontowany specjalnie na EURO 2012, przystanek Stadion Narodowy. Dworzec PKP Warszawa – Stadion, dzięki modernizacji prowadzonej przed mistrzostwami odzyskał dawną świetność. Projekt wykonany został przez Pracownię PPMP. Od samego początku założeniem architektów, którzy podjęli się wydobycia dawnego piękna dworca, było odzyskanie tego co zaprojektowano 54 lata temu dzięki czemu stanowi wspaniały dialog z historią. Dzięki starannej rekonstrukcji hali dworca, turyści i kibice będą mogli poznać i zobaczyć kawałek historii polskiej architektury. Same perony zostały wzbogacone o ściany z płyt przeźroczystych i czerwonych - znakomicie współgrają z widocznym ze stacji, Stadionem Narodowym. Więc nawet jeżeli, nie zamierzamy po Warszawie poruszać się podmiejskimi pociągami lub SKMką, to warto zobaczyć niesamowitą architekturę tego przystanku, który odrodził się z gruzów i teraz stał się perełką warszawskich dworców.

>> Zobacz, jak prezentują się strefy kibica w poszczególnych  miastach!

CNK – przerwa w meczu? Podskocz do najnowocześniejszego Centrum Nauki w Polsce

Poza tematem mistrzostw, warto wybrać się do muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik.  Budynek projektu Jakuba Kubca, założyciela pracowni RAr-2 Laboratorium Architektury stworzył budynek, który zachwyca każdego. Po pierwsze jest pierwszym budynkiem użyteczności publicznej, który został zlokalizowany tak blisko brzegu Wisły. Po drugie, budynek swoim wyglądem bez trudu komponuje się z naturalnym krajobrazem okolic Wisły. Z pomysłowo zaprojektowanych ogrodów na dachu obiektu możemy podziwiać krajobraz nad Wisłą w zasięgu, którego znajduje się także Stadion Narodowy. Pomysłowość w zaprojektowaniu wnętrza i wielość atrakcji – interaktywne zabawy, eksperymenty, poznawanie przestrzeni oraz planetarium, pozwalają zwiedzającym przenieść się w sferę nauki zapominając o teraźniejszości.

Poznaj historię w niesamowitej atmosferze i architekturze

Z kolei Muzeum Powstania Warszawskiego przeniesie nas wczasy burzliwej walki o samą Warszawę, jak i Polskę. W środku, każdy może posłuchać bicia serca warszawskiego powstańca, a zrywając karki z kalendarza, poznać prawdziwą historię Powstania Warszawskiego. Dodatkowo zachwyca także atmosfera, jaka dzięki wspaniałej architekturze, została utrzymana we wnętrzu budynku. Czerwona cegła, stalowe konstrukcje i niesamowicie rozplanowana wystawa sprawia niezapomniane wrażenie.

Z jednego miejsca do drugiego warto przejść spacerem po wspaniale odremontowanej i odtworzonej starówce, dalej Nowym Światem, gdzie na pewno także poczujemy atmosferę mistrzostw.

>> Tak wygląda nowa stacja Dworzec - Stadion!

Koszulka w barwach narodowych? Zakupy w ekskluzywnej galerii Wolf Bracka

W wolnej chwili między kolejnymi meczami warto oderwać się od kibicowania i „zrobić rundkę” po warszawskich galeriach handlowych. Ostatnio w stolicy bardzo głośno jest o ekskluzywnej galerii Wolf Bracka (oficjalna nazwa: VitkAc). Wykończony granitem budynek, wzbogacony o wąskie okna także decyduje o eleganckim wyglądzie bryły. Całość, która wydaje się ciężka, została nałożona przeszklony parter. Dodatkowo kształt bryły doskonale wkomponował się w kształt, trudnej do rozplanowania, działki. W budynku znajduje się wiele ekskluzywnych i rozpoznawalnych w świecie mody marek, a wśród nich: Gucci, Giorgio Armani, Bottega Veneta czy D&G.

Kibice, którzy przybędą do Warszawy na EURO 2012, poza piłkarskimi emocjami, mogą wypełnić swój wolny czas co do minuty – Warszawa na każdym kroku jest pełna pięknej architektury – łączy się nowoczesność z historią, a spacery kolejnymi ulicami doskonale uczą warszawskiej historii.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: www.stadionnarodowy.org.pl
Data publikacji: 16.06.2012 12:38

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!