archirama.pl

Muzeum Historii Żydów Polskich. Otwarcie coraz bliżej

Budowa Muzeum Historii Żydów Polskich jest już na ostatniej prostej. Otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich zapowiedziano na wrzesień. Już dziś można oglądać gmach o wyjątkowej architekturze. Na zakończenie budowy czeka jeszcze jedno, nie mniej oczekiwane, Muzeum Śląskie w Katowicach. Zobacz zdjęcia.

Już we wrześniu otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich!

Już we wrześniu otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich!

Fot: Muzeum Historii Żydów Polskich

We wrześniu otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich!

Architekt Rainer Mahlamäki stworzył budynek o niepowtarzalnej strukturze i konstrukcji. Jego wygląd zachwycał już w czasie budowy. Teraz wszyscy czekają na wielkie otwarcie gmachu, już we wrześniu tego roku. Niesamowicie rozwiązana konstrukcja budynku sprawia wrażenie, że bydynek faluje. Warto dodać, że przy projekcie współuczestniczyła także pracownia Ewy Kuryłowicz. Główne założenie konstrukcyjne opiera się na zastosowaniu ścian krzywolinowych. Takie rowiązanie posiada niewielka ilość budynków na świecie. W Polsce, przy tak ogromnym założeniu taką konstrukcję zastosowano po raz pierwszy i nikt nie zaprzeczy, że było to wielkie wyzwanie dla ekipy budowlanej. Bryła, zarówno w środku, jak i z zewnątrz, została otoczona szklaną fasadą kurtynową. Wnętrze sprawia wrażenie wykonanego z kamienia, jednak tak naprawdę ściany zostały obłożone betonem. W beton zostały wmontowane ogromne profile ze stali, które odpowiadają, za to, że budynek w ogóle może stać – stanowią one trzon całego budynku.

Symboliczne znaczenie gmachu

Architekt w swojej koncepcji chciał zobrazować metaforę przejścia izraelitów przez Morze Czerwone. Ważną rolę w projekcie odegrał stojący nieopodal Pomnik Bohaterów Getta, który wyznaczył oś, wzdłuż której poprowadzono przecięcie bryły gmachu. Na tej osi znajduje się też główne, przeszklone wejście do budynku. Symbliczne znaczenie mają także zastosowane szklane panele, które połączone zostały specjalną miedzianą siatką prosto z Finladnii. Panele pokryto sitodrukiem z napisem „Polin”. Jest to słowo z języka jidysz i hebrajskiego, (takie samo tłumaczenie) oznaczające „Polska” . Dodatkową sybolikę wyrazowi nadaje drugie tłumaczenie zwrotu z j. hebrajskiego, oznacza: „tutaj spocznij”.

>> Zobacz wyniki plebiscytu na najlepszą architekturę XXL w Polsce!

Coraz bliżej zakończenia są prace nad Muzeum Śląskim w Katowicach

Otwarcie gmachu Muzeum przewidziano na 2013 rok. Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że założenie Muzeum Śląskiego jest banalne. Nad ziemie wystaje kilka przeszklonych prostopadłościnów. Jednak nic bardziej mylnego. Każdy szczegół dotyczący wyglądu, jak i funckjonalności budynku został dokładnie przemyślany. Architekci z pracowni  Riegler Riewe Architekten postanbowili wykorzystać interesujące otoczenie budynku, a także fakt, że teren znajduje się w miejscu dawnej kopalni „Katowice”.

Założenia projektantów

Koncepcja zakładała przenisienie znaczej części Muzeum do podziemi, jednocześnie miała zaciekawić z zewnątrz - stąd "szklane pudełka". Projektonci podjęli się takiego zabiegu, gdyż nie chcieli zasłaniać zabytkowych budynków dawnej kopalni. Koncepcja doprowadziła do zaprojektowania „glass boxów”, które spełniają przede wszystkim funkcje wentylacyjne, doświetlenia podziemi. W nich zostały zamostnowane wszystkie urządzenia techniczne. Wszystko wspierać się będzie na stalowej konstrukcji. Elewacja „glass boxów” za być wykonana ze szkła trawionego kwasem, a swoją fakturą będzie przypominać odciski skamielin z kopalni.

Wnętrze budynku zostanie podzielone na trzy strefy: przestrzeń dla ekspozycji stałych (dwie kondygnacje), pośrodku strefa ekspozycji zmiennych (wysokość to aż 10 m i brak podziału na kondygnacje), ostatnia strefa to przestrzeń konferencyjna (trzy kondygnacje). Dodatkowo nad streą kondygnacyjną znajdzie się czterokondygnacyjny budynek naizemny przeznaczony na potrzeby administracji Muzeum.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Muzeum Historii Żydów Polskich
Data publikacji: 16.06.2012 14:30

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!