Architektura
ARCHITEKTURA

Gazeta: Polska prezydencja kulturalna. Tym pochwalimy się w 10 stolicach świata

  • Komentarze

ESK: polska prezydencja kulturalna
Fot: kulturaonline.pl

Ponad 400 imprez w kraju i za granicą. Monograficzne i zbiorowe wystawy najzdolniejszych polskich twórców sztuki współczesnej, cykle filmów arsycznych i dokumentalnych, światowe tournee polskich muzyków klasycznych i alternatywnych. Przez pół roku Europa i świat będą miały okazję zakochać się, zasłuchać i zapatrzyć w to, co najoryginalniejsze w polskiej kulturze. Czym będziemy uwodzić?

10 stolic, 400 wydarzeń

Program wydarzeń towarzyszących polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej będzie największą prezentacją kultury naszego kraju po 1989 roku. W samej Brukseli odbędzie się ponad 60 wydarzeń, w tym rozpoczęta juz w czerwcu i entuzjastycznie oceniona wystawa sztuki współczesnej "The power fantasy", w której pokazujemy 30 polskich artystów, m.in Pawła Althamera, Wilhelma Sasnala i Monikę Sosnowską. Ukonorowaniem polskiego sezonu kulturalnego w stolicy Europy będzie opera "Król Roger" w operze La Monnaie 10 września. Ta sama opera zainauguruje polska prezydencję w piątek, 1 lipca w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Program kulturalny będzie się koncentrował w Warszawie i jednocześnie w 9 innych stolicach: w Paryżu, Londynie, Berlinie, Madrycie, Moskwie, Kijowie, Mińsku, Pekinie i Tokio. Daje to w sumie 400 wdarzeń kulturalnych w znanych galeriach, scenach, klubach i festiwalach. We wszystkich dziesięciu miastach polską kulturą będziemy chwalić się w ramach 6 filarów:


1. I, CULTURE

2. I CULTURE Orchestra

3. Planeta Lem

4. Czesław Miłosz

5. Karol Szymanowski

6. Przewodnik do Polaków

Czytaj całość >>>

przeczytaj rowniez
Źródło: Gazeta.pl
Autor: marz
Zdjęcia: kulturaonline.pl
Data publikacji: 1.07.2011 09:51
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.