Architektura
ARCHITEKTURA

Polska wzbogaca się o kolejne ekskluzywne galerie handlowe: VitkAc, Plac Unii, Korona Kielce.

  • Komentarze

Galeria Korona Kielce 3

Galeria Korona Kielce czeka na otwarcie. Projekt jest dziełem Bose International Planning & Architecture Galeria

Fot: materiały prasowe

W Polsce można zauważyć ostatnio wielkie boom na budowę galerii handlowych. Większość z nich zachwyca swoim ekskluzywnym charakterem. Która najbardziej? Oceńcie sami, możecie wybierać między VitkAc, Placem Unii oraz Koroną Kielce.

VitkAc ( dawniej: Wolf Bracka) – elegancka czerń prosto z Brazylii wylądowała w Warszawie

Od niedawna można już robić zakupy w ekskluzywnej galerii handlowej witkAc. Architekci z biura Kuryłowicz & Associates ostateczną wersję budynku tworzyli już od 2002 roku. Istniało wiele koncepcji zagospodarowania wnętrza. Jedną z nich było umieszczenie na ostatniej kondygnacji basenu wraz z zespołem fitness i siłownią. Pomysł umarł, bo nie znaleziono najemców. Zrezygnowano także z pomysłu umieszczenia na kondygnacji -1 sklepu spożywczego. Różne były także koncepcje rozwiązań elewacji. Początkowo myślano o całkowicie przeszklonych ścianach, jednak postawiono na czerń, która jest wyrazem elegancji i ponadczasowości. Materiału, który odpowiadał by założeniom architektów, szukano w całej Polsce, jednak nikt nie chciał podjąć się stworzenia takich elementów. Kamień oraz firma, która wykona z niego odpowiednie elementy, znaleziono dopiero w Brazylii. Również rozłożenie przeszkleń w budynku łączy się koncepcją wnętrza. Zaprojektowanie schodów w sposób ciągły ( wjeżdżamy na 1 piętro, podchodzimy kilka kroków i czekają kolejne schody), pozostało w zgodzie z ogólną koncepcją projektu. Elegancja widoczna z zewnątrz przenosi się także do środka. Znajdziemy tu same prestiżowe sklepy i ekskluzywne marki. Na ostatniej kondygnacji, zlokalizowano kawiarnie (całkowicie przeszkloną) z tarasem i imponującym designem. Celem architektów było trzymanie się założenia domu towarowego, a nie typowej galerii handlowej.

>> Oto VitkAc w pełnej odsłonie!

Nowe oblicze Placu Unii (Lubelskiej) w Warszawie

W Warszawie jesteśmy świadkami budowy kolejnego prestiżowego centrum handlowego. Na Pl. Unii Lubelskiej powstanie galeria miejska, mająca być miejscem spotkań, zakupów i odpoczynku. Kształt budynku jest bardzo dokładnie wpasowany w kształt działki opartym na obwodzie trójkąta o lekko zaokrąglonych rogach. Ekskluzywne marki sklepów, wykwintne restauracje, kawiarnie wraz marketem spożywczym Supersam powstały w centrum miasta, w miejscu, gdzie dawniej stał pierwszy polski supermarket. Wygląd budynku, bardzo dobrze komponuje się z otaczającą go tkanką miasta. Jego środkowa część wybija się znacząco ponad obrys budynku i stanowi dominantę wysokościową. Zajmujący 15,5 tys. m2 obiekt. Ma zostać oddany do użytku w październiku 2013 roku. Galeria Plac Unii nie jest, aż tak ekskluzywna, jak wspomniany wyżej vitkAc, ale na pewno jest dowodem na to, że w Polsce panuje boom na tworzenie nowych galerii handlowych.

Galeria Korona Kielce już otwarta!

16 maja otwarto kolejną perełkę polskiej architektury użyteczności publicznej. Galeria handlowa Kielce to  dzieło pracowni Bose International Planning & Architecture - sławne było już w fazie udostępnienia wizualizacji. Można powiedzieć, że budynek po części przypomina regularnie powycinany se żółty, który nocą zachwyca imponującymi iluminacjami świetlnymi. Galeria handlowa jest największym, tego typu obiektem w Kielcach – zajmuje powierzchnie 93,5 tys. m2. Swoim kształtem nawiązuje do usytuowanego obok założenia pałacowego oraz do herbu Kielc, w którym widnieje korona. Elewację galerii stanowią perforowane panele zapewniające fasadzie wizualną lekkość. Założenie zostało dodatkowo wzbogacone o tarasy widokowe, pozwalające podziwiać panoramę miasta. Na 3 poziomach mamy dostęp aż do 170 lokali usługowych i handlowych. Galeria Korona Kielce z zewnątrz nawiązuje do stylu eleganckiej architektury, jednak w środku zaplanowano typową centrum handlowe.

>> Poznaj dokładnie Galerie Handlową Korona Kielce!

W Kielcach to już drugi tego typu obiekt – dowód na to, że galerie handlowe w naszym kraju są potrzebne? A może po prostu tego typu projekt pozostawia architektowi duże pole do popisu? Trzeba zauważyć, że w każdej z opisanych galerii handlowych znajdziemy coś wyjątkowego. Każda ma swoją indywidualną architekturę.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 14.06.2012 13:11
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.