archirama.pl

Polska wzbogaca się o kolejne ekskluzywne galerie handlowe: VitkAc, Plac Unii, Korona Kielce.

W Polsce można zauważyć ostatnio wielkie boom na budowę galerii handlowych. Większość z nich zachwyca swoim ekskluzywnym charakterem. Która najbardziej? Oceńcie sami, możecie wybierać między VitkAc, Placem Unii oraz Koroną Kielce.

Galeria Korona Kielce 3

Galeria Korona Kielce czeka na otwarcie. Projekt jest dziełem Bose International Planning & Architecture Galeria

Fot: materiały prasowe

VitkAc ( dawniej: Wolf Bracka) – elegancka czerń prosto z Brazylii wylądowała w Warszawie

Od niedawna można już robić zakupy w ekskluzywnej galerii handlowej witkAc. Architekci z biura Kuryłowicz & Associates ostateczną wersję budynku tworzyli już od 2002 roku. Istniało wiele koncepcji zagospodarowania wnętrza. Jedną z nich było umieszczenie na ostatniej kondygnacji basenu wraz z zespołem fitness i siłownią. Pomysł umarł, bo nie znaleziono najemców. Zrezygnowano także z pomysłu umieszczenia na kondygnacji -1 sklepu spożywczego. Różne były także koncepcje rozwiązań elewacji. Początkowo myślano o całkowicie przeszklonych ścianach, jednak postawiono na czerń, która jest wyrazem elegancji i ponadczasowości. Materiału, który odpowiadał by założeniom architektów, szukano w całej Polsce, jednak nikt nie chciał podjąć się stworzenia takich elementów. Kamień oraz firma, która wykona z niego odpowiednie elementy, znaleziono dopiero w Brazylii. Również rozłożenie przeszkleń w budynku łączy się koncepcją wnętrza. Zaprojektowanie schodów w sposób ciągły ( wjeżdżamy na 1 piętro, podchodzimy kilka kroków i czekają kolejne schody), pozostało w zgodzie z ogólną koncepcją projektu. Elegancja widoczna z zewnątrz przenosi się także do środka. Znajdziemy tu same prestiżowe sklepy i ekskluzywne marki. Na ostatniej kondygnacji, zlokalizowano kawiarnie (całkowicie przeszkloną) z tarasem i imponującym designem. Celem architektów było trzymanie się założenia domu towarowego, a nie typowej galerii handlowej.

>> Oto VitkAc w pełnej odsłonie!

Nowe oblicze Placu Unii (Lubelskiej) w Warszawie

W Warszawie jesteśmy świadkami budowy kolejnego prestiżowego centrum handlowego. Na Pl. Unii Lubelskiej powstanie galeria miejska, mająca być miejscem spotkań, zakupów i odpoczynku. Kształt budynku jest bardzo dokładnie wpasowany w kształt działki opartym na obwodzie trójkąta o lekko zaokrąglonych rogach. Ekskluzywne marki sklepów, wykwintne restauracje, kawiarnie wraz marketem spożywczym Supersam powstały w centrum miasta, w miejscu, gdzie dawniej stał pierwszy polski supermarket. Wygląd budynku, bardzo dobrze komponuje się z otaczającą go tkanką miasta. Jego środkowa część wybija się znacząco ponad obrys budynku i stanowi dominantę wysokościową. Zajmujący 15,5 tys. m2 obiekt. Ma zostać oddany do użytku w październiku 2013 roku. Galeria Plac Unii nie jest, aż tak ekskluzywna, jak wspomniany wyżej vitkAc, ale na pewno jest dowodem na to, że w Polsce panuje boom na tworzenie nowych galerii handlowych.

Galeria Korona Kielce już otwarta!

16 maja otwarto kolejną perełkę polskiej architektury użyteczności publicznej. Galeria handlowa Kielce to  dzieło pracowni Bose International Planning & Architecture - sławne było już w fazie udostępnienia wizualizacji. Można powiedzieć, że budynek po części przypomina regularnie powycinany se żółty, który nocą zachwyca imponującymi iluminacjami świetlnymi. Galeria handlowa jest największym, tego typu obiektem w Kielcach – zajmuje powierzchnie 93,5 tys. m2. Swoim kształtem nawiązuje do usytuowanego obok założenia pałacowego oraz do herbu Kielc, w którym widnieje korona. Elewację galerii stanowią perforowane panele zapewniające fasadzie wizualną lekkość. Założenie zostało dodatkowo wzbogacone o tarasy widokowe, pozwalające podziwiać panoramę miasta. Na 3 poziomach mamy dostęp aż do 170 lokali usługowych i handlowych. Galeria Korona Kielce z zewnątrz nawiązuje do stylu eleganckiej architektury, jednak w środku zaplanowano typową centrum handlowe.

>> Poznaj dokładnie Galerie Handlową Korona Kielce!

W Kielcach to już drugi tego typu obiekt – dowód na to, że galerie handlowe w naszym kraju są potrzebne? A może po prostu tego typu projekt pozostawia architektowi duże pole do popisu? Trzeba zauważyć, że w każdej z opisanych galerii handlowych znajdziemy coś wyjątkowego. Każda ma swoją indywidualną architekturę.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 14.06.2012 13:11

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!