Architektura
ARCHITEKTURA

Polski architekt zdobywa Moskwę. Projekt architekta Jerzego Uścinowicza nagrodzony w międzynarodowym konkursie

  • Komentarze

Projekt cerkwi, przygotowany przez Jerzego Uścinowicza, profesora Politechniki Białostockiej

Projekt cerkwi, przygotowany przez Jerzego Uścinowicza, profesora Politechniki Białostockiej - I nagroda w konkursie architektonicznym Współczesne rozwiązanie architektoniczne obrazu świątyni prawosławnej

Projekt cerkwi, przygotowany przez Jerzego Uścinowicza, profesora Politechniki Białostockiej, zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Czy bryła zaprojektowana przez polskiego architekta powstanie w Moskwie?

Projekt cerkwi, przygotowany przez Jerzego Uścinowicza, profesora Politechniki Białostockiej


Do ogłoszonego w 2013 roku międzynarodowego konkursu architektonicznego zgłoszono 114 prac. W konkursie wzięli udział między innymi architekci z Rosji, Litwy, Ukrainy, Estonii i Polski. Jury zakwalifikowało do finału 10 prac. Główną nagrodę otrzymał polski architekt, Jerzy Uścinowicz, profesor Politechniki Białostockiej. Bryła cerkwi nawiązuje do tradycyjnej architektury sakralnej Rosji, ale jest uproszczona i oczyszona ze zbędnych detali. Architekt zrealizował obiekt o takiej samej bryle - Cerkiew Opieki Matki Bożej zobaczyć można w  Bielsku Podlaskim.
Wszystkie zakwalifikowane do finału projekty zostaną zaprezentowane mieszkańcom Moskwy na specjalnej wystawie w największej świątyni prawosławnej na świecie, Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, niedaleko Kremla.

Konkurs architektoniczny zorganizowany został pod hasłem Współczesne rozwiązanie architektoniczne obrazu świątyni prawosławnej przez Związek Architektów Rosji, Rosyjską Cerkiew Prawosławną oraz Związek Organizacji Charytatywnych Rosji. Władze kościelne zapowiadają wykorzystanie nagrodzonego projektu . Nie wiadomo jeszcze, gdzie i kiedy dokładnie powstanie cerkiew, ale organizatorzy konkursu mówią o prestiżowej lokalizacji w Moskwie. Częścią nagrody, którą ufundowali organizatorzy konkursu architektonicznego, jest pielgrzymka architekta do Palestyny.

  • 1
  • 2
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.