
Do ogłoszonego w 2013 roku międzynarodowego konkursu architektonicznego zgłoszono 114 prac. W konkursie wzięli udział między innymi architekci z Rosji, Litwy, Ukrainy, Estonii i Polski. Jury zakwalifikowało do finału 10 prac. Główną nagrodę otrzymał polski architekt, Jerzy Uścinowicz, profesor Politechniki Białostockiej. Bryła cerkwi nawiązuje do tradycyjnej architektury sakralnej Rosji, ale jest uproszczona i oczyszona ze zbędnych detali. Architekt zrealizował obiekt o takiej samej bryle - Cerkiew Opieki Matki Bożej zobaczyć można w Bielsku Podlaskim.
Wszystkie zakwalifikowane do finału projekty zostaną zaprezentowane mieszkańcom Moskwy na specjalnej wystawie w największej świątyni prawosławnej na świecie, Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, niedaleko Kremla.
Konkurs architektoniczny zorganizowany został pod hasłem Współczesne rozwiązanie architektoniczne obrazu świątyni prawosławnej przez Związek Architektów Rosji, Rosyjską Cerkiew Prawosławną oraz Związek Organizacji Charytatywnych Rosji. Władze kościelne zapowiadają wykorzystanie nagrodzonego projektu . Nie wiadomo jeszcze, gdzie i kiedy dokładnie powstanie cerkiew, ale organizatorzy konkursu mówią o prestiżowej lokalizacji w Moskwie. Częścią nagrody, którą ufundowali organizatorzy konkursu architektonicznego, jest pielgrzymka architekta do Palestyny.
- 1
- 2
