archirama.pl

Polski architekt zdobywa Moskwę. Projekt architekta Jerzego Uścinowicza nagrodzony w międzynarodowym konkursie

Projekt cerkwi, przygotowany przez Jerzego Uścinowicza, profesora Politechniki Białostockiej, zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Czy bryła zaprojektowana przez polskiego architekta powstanie w Moskwie?

Projekt cerkwi, przygotowany przez Jerzego Uścinowicza, profesora Politechniki Białostockiej

Projekt cerkwi, przygotowany przez Jerzego Uścinowicza, profesora Politechniki Białostockiej - I nagroda w konkursie architektonicznym Współczesne rozwiązanie architektoniczne obrazu świątyni prawosławnej

Projekt cerkwi, przygotowany przez Jerzego Uścinowicza, profesora Politechniki Białostockiej


Do ogłoszonego w 2013 roku międzynarodowego konkursu architektonicznego zgłoszono 114 prac. W konkursie wzięli udział między innymi architekci z Rosji, Litwy, Ukrainy, Estonii i Polski. Jury zakwalifikowało do finału 10 prac. Główną nagrodę otrzymał polski architekt, Jerzy Uścinowicz, profesor Politechniki Białostockiej. Bryła cerkwi nawiązuje do tradycyjnej architektury sakralnej Rosji, ale jest uproszczona i oczyszona ze zbędnych detali. Architekt zrealizował obiekt o takiej samej bryle - Cerkiew Opieki Matki Bożej zobaczyć można w  Bielsku Podlaskim.
Wszystkie zakwalifikowane do finału projekty zostaną zaprezentowane mieszkańcom Moskwy na specjalnej wystawie w największej świątyni prawosławnej na świecie, Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, niedaleko Kremla.

Konkurs architektoniczny zorganizowany został pod hasłem Współczesne rozwiązanie architektoniczne obrazu świątyni prawosławnej przez Związek Architektów Rosji, Rosyjską Cerkiew Prawosławną oraz Związek Organizacji Charytatywnych Rosji. Władze kościelne zapowiadają wykorzystanie nagrodzonego projektu . Nie wiadomo jeszcze, gdzie i kiedy dokładnie powstanie cerkiew, ale organizatorzy konkursu mówią o prestiżowej lokalizacji w Moskwie. Częścią nagrody, którą ufundowali organizatorzy konkursu architektonicznego, jest pielgrzymka architekta do Palestyny.


Wyświetl większą mapę

Data publikacji: 19.02.2014 11:17

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!