archirama.pl

Polski blob ma już szkielet. Nowości z OVO Wrocław

Bryła pierwszego polskiego bloba, OVO Wrocław, powoli nabiera kształtów. Zaczęła się budowa trzeciego pietra budynku

Współczesna architektura Wrocławia: blob OVO na półmetku

Grudzień 2014, OVO Wrocław. Trwają prace budowlane

Fot: PR EXPERT materiały prasowe

Minie jeszcze wiele miesięcy, nim bryła zacznie przypominać lśniący blob znany z wizualizacji i elewację pokryje okładzina z corianu. Na razie widać dopiero zarys budynku. Po ośmiu miesiącach od rozpoczęcia prac konstrukcja sięgnęła trzeciego pietra, czyli jest już na półmetku. Późną jesienią 2014 na placu budowy przez cały czas pracuje 170 robotników. Prace prowadzone są równocześnie na kilku piętrach.

Najbardziej zaawansowane są prace w podziemiach. Stropy nad podziemnymi kondygnacjami są już prawie gotowe. Toczą się w nich ostatnie prace murarskie. Na poziomie -2 zaczęto montaż instalacji przeciwpożarowej. Właśnie na drugim poziomie podziemi architekci z biura Gottesman-Szmelcman Architecture zaprojektowali salę balową o powierzchni ok. 300 mkw i wysokości 6 metrów. Na poziomie -1 znajdzie się zaś centrum fitness z basenem.

Mniej zaawansowane są prace na wyższych piętrach. Strop nad parterem jest już prawie skończony, nad pierwszym piętrem zostało do wykonania 40%, na kolejnej w 60% pracy. Równocześnie trwa budowa szybów wind, słupów wewnętrznych a także klatek schodowych.
Po ukończeniu prac OVO Wrocław będzie mieć 9 kondygnacji, wliczając dwa poziomy podziemne.
Prace komplikuje lokalizacja budowy w centrum miasta, tuż przy jednej z głównych jego arterii. To utrudnia choćby wjazd czy wyjazd z placu budowy – zwraca uwagę Paweł Laszecki, inżynier projektu OVO Wrocław.

Generalnym wykonawcą bloba jest firma Eiffage Polska Budownictwo S.A. Prace toczą się zwanym systemie design&build, a zatem równolegle do robót budowlanych przygotowywany jest projekt wykonawczy.

Autor: KZ
Zdjęcia: PR EXPERT materiały prasowe
Data publikacji: 17.12.2014 14:47

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!