Architektura
ARCHITEKTURA
ZAHA HADID NOWE PROJEKTY

Polskie Aquaparki i pływalnie na miarę londyńskiej ZAHY HADID? Termy maltańskie i projekt parku wodnego w Tychach

  • Komentarze

Park Olimpijski w Londynie Letnie Igrzyska Olimpijskie 2012 zbliżają się wielkimi krokami

Centrum Sportów Wodnych po Igrzyskach

Fot: www.london2012.com

Igrzyska Olimpijskie w Londynie 2012. Miasto Londyn wzbogaciło się o masę nowych obiektów sportowych. Wśród nich znajduje się między innymi Centrum Sportów Wodnych autorstwa Zahy Hadid. Jak na tle tak wielkiego architektonicznego autorytetu wypadają projekty polskich pływalni?

Zaha Hadid – Ośrodek Sportów Wodnych w Londynie

Centrum Sportów Wodnych, projektu Zahy Hadid jest dosłownym odzwierciedleniem funkcji obiektu - kształt budynku przypomina falę. Kompleks, zaprojektowany specjalnie na Igrzyska Olimpijskie 2012, składa się z trzech basenów: dwa to baseny olimpijskie o długości 50 metrów oraz dodatkowy basen do nurkowania o długości 25 m. Założeniem projektu było stworzenie obiektu inspirowanego nie tyle samą falą, co także fauną morską czy organizmami żywymi. Dzięki temu powstał obiekt zachwycający swoja indywidualnością, ale także funkcjonalnością i niezwykłym wyglądem.

Park wodny w Tychach – kosmiczne rozwiązania

W Polsce także przybywa nowych realizacji pływalni i aquapraków. Duże kontrowersje wzbudza ostatnio zwycięzca konkursu zorganizowanego przez miasto Tychy, na projekt parku wodnego. Wygrany projekt należy do pracowni Helmut Schick Schick&Partner Polska. Bryła o niezwykle płynnych kształtach, zawiera w sobie masę atrakcji, a wśród nich: basen ze sztucznymi falami, skały, wodospady, zespół zjeżdżalni czy gejzery. Największe kontrowersje wśród projektu wzbudza jego zewnętrzna kolorystyka, jak i sam kształt. Projekt Zahy Hadid tworzy dwie fale, więc także ma płynny kształt, natomiast płynne kształty aquaparku w Tychach przypominają statek kosmiczny. Płynnie dopasowują się tu do siebie poszczególne elementy budynku. Stosowanie dosyć oryginalnej kolorystyki spowodowało, że projekt stał się rozpoznawalny już w fazie konkursowej i jeżeli zostanie zrealizowany (termin szacuje się na rok 2015) to będzie jednym z najbardziej rozpoznawalnych parków wodnych w Polsce.

>>Dowiedz się czy Polska także buduje ekologicznie! 

Termy maltańskie – największy kompleks wodny w Polsce

Poznań posiada jeden z największych ośrodków sportów wodnych w Polsce. Budynek zaprojektowany został z wykorzystaniem konstrukcji stalowych, spowodowane to jest bardzo dużymi powierzchniami przeszkleń. Całość została przykryta dachem w kształcie łuku. Cały kompleks składa się z dwóch części: znacznie większej strefy sportowej, gdzie zlokalizowano basen olimpijski z aż dziesięcioma torami, basenem z wieżą do skoków i widownią. Druga część to strefa rekreacyjna: tu mieści się 13 basenów, rzeka, hydromasaże, sztucznymi falami i wodospadami. Obiekt całkowicie zmienił krajobraz Poznania, ale z drugiej strony też, bardzo dobrze wkomponował się w otoczenie. Poprzez zaprojektowanie budynku, w znacznej części przeszklonego, wydaje się on delikatny i lekki. Nie razi także monumentalizmem czy krzykliwymi kolorami.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: www.london2012.com
Data publikacji: 14.05.2012 15:22
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.