Architektura
ARCHITEKTURA
Architektura polska. Biblioteki

Polskie biblioteki ze znakomitą architekturą

 • Komentarze

Biblioteka w Katowicach pracowni HS99

 Biblioteka w Katowicach pracowni HS99, na którą przyjemnie się patrzy, i w której przyjemnie się czyta.

Fot: HS99
 • Biblioteka w Katowicach pracowni HS99
 • Biblioteka w Katowicach pracowni HS99
 • Biblioteka w Katowicach pracowni HS99
 • Biblioteka w Katowicach pracowni HS99
 • Biblioteka w Katowicach pracowni HS99
 • Biblioteka w Katowicach pracowni HS99

Biblioteki w Katowicach, Gdańsku, Wrocławiu czy Lublinie to znakomita architektura. Polskie biblioteki doganiają zachodnie projekty, jak choćby słynną bibliotekę w Stuttgarcie. Zobacz projekty najlepszych polskich bibliotek.

Biblioteka Miejska w Stuttgardzie

Stuttgard może poszczycić się jedyną w swoim rodzaju Miejską Biblioteką projektu koreańskiego architekta Eun Young'a Yi. Z pozoru prosta, betonowa kostka, w nocy zachwyca iluminacjami świetlnymi. Podzielenie bryły na równe części – po 9 w pionie i poziomie, wprowadza w nią rytm, harmonię, ale także nowoczesność i funkcjonalność. Dzięki temu, że zaprojektowane panele elewacji są przezroczyste, światło z wewnątrz wydostaje się na zewnątrz co potęguje atrakcyjność bryły. Dech w piersiach zabiera także wnętrze biblioteki. Cały środek wnętrza gmachu został usunięty, a w jego miejsce wbudowano przestronną klatkę schodową. Dzięki temu wchodząc do biblioteki czujemy przestrzeń i otwartość. Efekt delikatności i lekkości wnętrza podkreśla biały kolor. Sufit w całości został podświetlony. Na każdej z powstałych antresoli widać obszerne półki ze stosami książek. Dodaje to charakteru całemu założeniu. Można stwierdzić, że powstała biblioteka rodem z XXI wieku. A jak na tym tle wypadają Polskie gmachy?

>>Zobacz nową bibliotekę w Birmingham projektu Mecanoo. Będzie w stalowej koronce!

Katowice i ich piaskowe Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka.

Na sam początek pod lupę weźmiemy Bibliotekę Akademicką połączoną z Centrum Informacji Naukowej w Katowicach projektu biura HS99. Budynek uznany został za najlepszą bryłę roku 2011. Powszechnie nazywany rudzielcem, gmach zdobył uznanie nie tylko polskich, ale i światowych projektantów. Jego unikalny kolor to sprawa użycia rudego piaskowca prosto z Indii. Zaznacza się, że kolor elewacji ma nawiązywać do lokalnej tradycji budowlanej. Dodatkowo elewacja została wzbogacona o podłużne, cieniutkie okna (o szerokości 18 cm każde), rozłożone w regularny sposób. Dzięki temu bryła zyskała swój rytm i harmonię. Niewielkie przeszklenie na parterze budynku nadają budynkowi lekkości i dobrze zaznaczają wejścia. Sam kształt bryły tworzy jednolitą całość o, mimo wszystko, bardzo prostym założeniu. Wszystkie cechy składają się na najnowocześniejszą bibliotekę w Polsce, która może konkurować z najlepszymi na świecie. Wyjątkowość bryły to przede wszystkim jej wygląd zewnętrzny – nie ma drugiego budynku zbudowanego z tak unikalnego materiału, jakim jest rudy piaskowiec.

Odlotowa Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego.

Zupełnie inaczej prezentuje się Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego. Atrakcyjna w środku, mało ciekawa z zewnątrz. Prostopadłościenna bryła została wzbogacona o elementy przypominające silniki samolotu. W ich wnętrzu znajdują się pomieszczenia dla studentów. Elewacja wykonana z elementów fasady wentylowanej w kolorze srebrnym oraz proste i rozległe przeszklenie bryły nie dodają jej oryginalności. Jednak w środku gmach potrafi zaskoczyć. Zewnętrze niczym nie zapowiada tego co dzieje się w środku. Bardzo dobrze doświetlony hall budynku oraz przestronne schody, prowadzące na antresole dodają bibliotece charakteru, funkcjonalności i otwartości. Nie jest to co prawda drugi Stuttgard, ale takie założenia pokazują się ciągle się uczymy i tworzymy na europejskim poziomie.

>>Zobacz już dziś nową siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Surowy gmach Biblioteki Głównej Uniwersytetu Wrocławskiego

Wrocław także ma się czym chwalić. W grudniu 2011 roku otwarto Bibliotekę Główną Uniwersytetu Wrocławskiego. Bryła zachwyca swoim monumentalizmie. Wykonana z surowego betonu bryła, połączona została z obszernymi przeszkleniami, przede wszystkim na frontowej elewacji. Gmach składa się z dwóch brył połączonych ze sobą dziedzińcem. Wnętrze budynku jest także zachowane w surowym stylu. Surowe betonowe ściany nadają bibliotece spokojny charakter. Ewidentnie założeniem projektantów nie było stworzenie lekkiego i delikatnego budynku, wręcz przeciwnie. Założenie przedstawia się jako nowoczesny, ogromny bunkier – jest to solidna, ciężką i rozłożysta bryła. Jednak dzięki takim cechom biblioteka jest inna. W tym projekcie postawiono na funkcjonalność i prostotę wykonania, a to dla czytelników będzie najważniejsze.

Biblioteka w Lublinie

Lublin doczekał się biblioteki, której nie powstydziłby się sam mistrz Tadao Ando. Surowy, pełen betonowych płaszczyzn budynek to dzieło architekta Bolesława Stelmacha. W setną rocznicę działalności biblioteki przeprowadzono jej rozbudowę. Prace według projektu Bolesława Stelmacha, wybitnego lubelskiego architekta, wyróżnionego w 2010 roku najważniejszą polską nagrodą architektoniczną – Honorową Nagrodą SARP. Biblioteka doczekała się podziemnego magazynu i czterokondygnacyjnego bloku czytelni, dobudowanego do istniejącego magazynu od strony dawnego barokowego klasztoru ss. Wizytek. Największą zaletą nowej budowli jest jej świetlistość. Wyjątkowy efekt uzyskano dzięki całkowicie przeszklone ściany i wąskie szczeliny okien.

>>Lubelska książnica od wirtuoza betonu

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: HS99
Data publikacji: 2.05.2012 14:20
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.