archirama.pl

Polskie dworce na Euro. Wypadają równie dobrze jak lotniska?

Już widać pierwsze pozytywne efekty Euro 2012. Dzięki Euro nowy wygląd zyskały polskie lotniska. Remontowane na Euro 2012 dworce w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu są prawie gotowe. Czy nowa architektura dworców wygląda równie korzystnie jak terminale lotnisk?

Nowy Dworzec Warszawa Stadion

Dworzec Warszawa Stadion zachował dawny charakter, ale koresponduje ze Stadionem Narodowym

Fot: PKP

Jak pisze portal „Gazeta.pl”, w materiale pod tytułem „Polskie dworce jak lotniska. Co zobaczą kibice na Euro 2012”, dzięki przygotowaniom do piłkarskich Mistrzostw Europy, polskie dworce nie tylko został wyremontowane, ale ich architektura wiele zyskała.

Dworzec Wschodni na Euro 2012. Wizytówka PKP

Jako najlepszy przykład portal pokazuje metamorfozę jaką przeżył Dworzec Wschodni w Warszawie. Blaszany gmach przez lata straszył przyjezdnych. Dziś stalowa konstrukcja, pełna szkła może z powodzeniem stanowić wizytówkę kolei.

Poznań główny jak zachodnie lotnisko

>>Architektura na Euro. Dworzec Wrocław Główny

„Gazeta.pl” pisze również o nowych walorach architektonicznych świeżo otwartego Dworca Głównego Poznaniu. Trzeba przyznać rację autorom, że poznański dworzec, będący częścią większego centrum komunikacyjnego stolicy Wielkopolski, bardziej przypomina nowoczesne terminale lotnicze niż typowy polski dworzec PKP. Hala zwieńczona łukowatym, przeszklonym dachem rzeczywiście robi wrażenie.

Dworzec Warszawa Stadion. Godny stadionu Narodowego

Portal nie zapomniał wspomnieć o dworcu Warszawa Stadion. Do niedawna powód do wstydu PKP i miejsce schadzek kloszardów, zyskał zupełnie nowy wymiar. Dworzec zachowując oryginalną architekturę znakomicie wpisał się stylistykę Stadionu Narodowego. Więcej znajdziesz na stronie gazeta.pl

>>Dworce przed Euro 2012. Nowy Dworzec Warszawa Stadion w starym stylu

Autor: Tomasz Wojciechowski, GW
Zdjęcia: PKP
Data publikacji: 29.05.2012 12:01

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!