archirama.pl

POMNIK OFIAR ATAKU NA WTC. Hołd ofiarom ZAMACHU 11 WRZEŚNIA

11 września w Nowym Jorku zostało otwarte muzeum i pomnik poświęcone ofiarom poległym w ruinach World Trade Center.  W miejscu fundamentów dawnych Twin Towers powstały już dwa wielkie baseny. Pomnik jest pustką, negatywem dawnych wież WTC. Pomiędzy nimi stanął rzeźbiarski pawilon Muzeum Pamięci ataku na WTC. Pomnik oddaje hołd ofiarom 11 września.

Pomnik ofiar ataku na WTC

Wizualizacja National 9/11 Memorial and Museum w Nowym Jorku. W miejscu fundamentów dawnych wież World Trade Center powstały dwa wielkie baseny. To Pomnik Pamięci ofiar zamachu terrorystycznego z 11 września

Fot: www.wtc.com

Aby uczcić pamięć ofiar tragedii z 11 września 2001 roku w centrum Manhattanu powstaje przestrzeń, która ma w subtelny sposób upamiętnić wydarzenia z tamtych dni. Muzeum Pamięci i Pomnik Ofiar zaprojektowali architekci: Michael Arad, Peter Walker i Davis Brody Bond oraz pracownia Snøhetta. Projektanci chcą, żeby zwiedzający „zobaczyli to, co jest niewidoczne dla oczu”. Całość założenia jest już prawie gotowa.

Na poziomie ulicy stworzono plac obsadzony setkami dębów, które będą oddzielać zwiedzających National 9/11 Memorial and Museum od zgiełku miasta i budować nastrój kontemplacji. Powstały las zajmuje powierzchnię 60 arów.  

Pomiędzy drzewami wpuszczone są w miejscu fundamentów dawnych wież World Trade Center dwa baseny. To jakby niemi świadkowie – pustka po olbrzymich wieżowcach projektu Minoru Yamasakiego. Te dosłowne dziury w centrum gęsto zabudowanego Nowego Jorku mają też przypominać o braku tych, którzy zginęli. Wokół basenów mają być bowiem rozmieszczone tablice z brązu z wyrytymi nazwiskami wszystkich ofiar z 11 września, także nazwiska osób, które zginęły w tamtym dniu w zamachach w innych części USA, m.in. w Pentagonie .

Pomnik jak negatyw World Trade Center

Lapidarna forma pomnika ofiar ataku na WTC nie razi akcentami martyrologicznymi, jedynie delikatnie skłania do zadumy, przemyśleń. Inżynierowie chwalą się wielkimi fontannami – nigdzie w Stanach Zjednoczonych nie ma jeszcze tak imponującej budowli tego typu. Wodospady będą wyrzucać 24 000 galonów wody na minutę a jej stan będzie na bieżąco monitorowany i filtrowany przez innowacyjne urządzenia, które wyłowią także wrzucone do wody monety, czy kwiaty. Diody LED umieszczone na ścianach i dnie będą oświetlały obiekty w nocy.  Baseny wyposażono także w system grzewczy zapobiegający zamarzaniu wody w zimie, natomiast siła wodospadów będzie regulowana w zależności od warunków atmosferycznych.

Po otwarciu Muzeum Pamięci możliwe będzie zejście pod ziemię, aby zobaczyć zachowane fundamenty Twin Towers dawnego kompleksu WTC. Znajdą się tam także niewielkie eksponaty, upamiętniające ataki z 11 września. Podziemny kompleks będzie zawierał także pomieszczenie, w którym rodziny ofiar i zwiedzający będą mogli spokojnie zaznać zadumy i refleksji. Wyciszone miejsce ma sprawiać, że goście oderwą się fizycznie i psychicznie od miasta i codziennej rutyny. 

Pawilon, zaprojektowany przez architektów ze Snøhetta zostanie otworzony później, w 2012 roku. Elewacja, przypominająca siatkę,  ma przywodzić na myśl spektakularną architekturę World Trade Center. Naprzemiennie odblaskowe, lustrzane wykończenie fasady ma odbijać obraz pór roku. Dzięki temu budynek będzie wyglądał różnie w zależności od sezonu.

Wielka wolna przestrzeń w środku pawilonu została zaprojektowana, aby światło dzienne wpadało do podziemnego muzeum.  Pod dachem zostaną umieszczone także dwie oryginalne kolumny uratowane z World Trade Center, które nadadzą swoją obecnością niekonwencjonalną formę wyrazu pojednania nowego ze starym.

Nowe życie na Manhattanie

Długo wyczekiwana realizacja nowojorskiego National 9/11 Memorial and Museum jest w końcu na finiszu. Mieszkańcy Manhattanu wreszcie otrzymają miejsce godnie uświęcające pamięć ofiar zamachu terrorystycznego z 11 września 2001 roku, ale także kolejny skrawek przestrzeni publicznej. Bo mimo swojej trudnej symboliki zrewitalizowane Ground Zero będzie też strefą odpoczynku i relaksu wśród zieleni, która w betonowej nowojorskiej dżungli jest na wagę złota. Cały projekt jest częścią planowanej w przyszłości rewitalizacji dolnego Manhattanu i zwrócenia go mieszkańcom.

Park pamięci wraz z pomnikiem zostanie otwarty w dziesiątą rocznicę zamachów – 11 września 2011 roku. Władze Nowego Jorku szacują, że co roku miejsce może odwiedzić nawet 4 miliony osób.

Autor: PiKo
Zdjęcia: www.wtc.com
Data publikacji: 17.08.2011 12:41

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!