Architektura
ARCHITEKTURA
Pomniki w Polsce

Pomnik w Stoczni Gdańskiej. Architekci przypominają o rocznicy Porozumień Sierpniowych i projekcie Drogi do Wolności

 • Komentarze

Pomnik Porozumień Sierpniowych 1

Architekci z Grupa 5 Architekci przypominają koncepcję pomnika w Stoczni Gdańskiej. Pomnik to element projektu Drogi do Wolności.

Fot: grupa 5 architekci
 • Pomnik Porozumień Sierpniowych 1
 • Pomnik Porozumień Sierpniowych 2
 • Pomnik Porozumień Sierpniowych 3
 • Pomnik Porozumień Sierpniowych 4
 • Pomnik Porozumień Sierpniowych 5

Z okazji kolejnej rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych architekci z Grupa 5 Architekci przypominają powstałą w 2005 roku koncepcję pomnika w Stoczni Gdańskiej. Pomnik to element projektu "Drogi do Wolności".

Projekt zakłada poszerzenie i uporządkowanie przestrzeni istniejącego Placu Solidarności, przy którym wznosić się będzie Europejskie Centrum Solidarności. - mówi Michał Leszczyński z pracowni Grupa 5 Architekci - Plac ten został połączony za bulwaru pomocą zielonego z Placem Porozumień Sierpniowych (zaprojektowanym w sąsiedztwie historycznej Sali BHP) a następnie z Placem Przy Pirsie przy nabrzeżu martwej Wisły, gdzie zaplanowano salę konferencyjno-wystawową przeznaczoną do międzynarodowych spotkań związanych z walką o prawa człowieka.

POMNIK STOCZNIOWCÓW

Rozciągające się wzdłuż zaprojektowanego bulwaru szpalery owocujących jabłoni stanowią symbol harmonii życia, jaką powinna nieść wolność. Kontrast tak ukształtowanej przestrzeni ze świadomie pozostawionymi dźwigami portowymi nawiązuje do przemysłowej tradycji tego miejsca. Zaprojektowana w zieleni Droga do Wolności kończy się w sposób otwarty szerokim widokiem w kierunku wody.

Przypominając o stworzonym siedem lat temu projekcie chcemy zachęcić Państwa do dyskusji na temat zagospodarowania publicznej przestrzeni sąsiedztwa ECS. Dwa projekty - Europejskiego Centrum Solidarności oraz Drogi do Wolności - mogą stanowić niezwykle interesującą atrakcję turystyczną Gdańska wpisując się w zainteresowanie postindustrialną architekturą.

>>Pomnik ofiar ataku na World Trade Center

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: grupa 5 architekci
Data publikacji: 31.08.2012 10:50
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.